2.21.117.1, 2020-05-20 14:22:52

Volkswagen Orijinal Parçalar®

Yüksek kalite, uzun ömür.

Volkswagen'inizin sizin için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Bu yüzden sizlere Volkswagen Orijinal Parçaları® öneriyoruz. Volkswagen Orijinal Parçalar®, yeni araç seri üretiminin standartlarına uygun olarak hazırlanır. Böylece aracınızla tam bir uyum yakalayarak; yüksek kalite, uzun kullanım ömrü ve maksimum performans sunar. Siz de Volkswagen’inizin hep ilk günkü gibi kalması için Volkswagen Orijinal Parçaları® tercih edin. Volkswagen’iniz, Volkswagen olarak kalsın.

image

Fren Balataları

Gün geçtikçe gelişen teknolojiyle sağlamlığından ödün vermeden daha da hafifleyen ve turbo destekli, verimli motorlarla giderek daha da yüksek bir performansa kavuşan Volkswagenler… İş performansa gelince hız ve ivmelenmenin dışında zamanı gelince durabilmeyi de düşünmek gerekir. Pasif güvenlik önlemlerinden en önemlisi olan fren sisteminin belki de en hayati parçaları olan fren balataları, taklitleri en yaygın parçalar arasında yer alması, bu açıdan bakıldığında gerçekten düşündürücü. Siz de Volkswagen orijinal fren balataları ile sıradan fren balataları arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyorsanız, aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz. 

 • Otomobiliniz, en yüksek hızda seyrederken fren balataları en yüksek performansı göstermelidirler. Bu, motor gücünün altı katı kadar bir güç anlamına gelir. Fren balataları kızgın kor haline gelse bile gerekli fren gücünü sağlamaya devam edebilmelidir.
 • Volkswagen orijinal fren balataları, bu durumda dahi tam gücünü gösterme devam eder.
 • Ayrıca Volkswagen orijinal fren balataları, sürtünme kat sayılarının büyük kısmını kaybetmeksizin -50°'ye kadar dayanırlar. Volkswagen orijinal fren balataları, fren silindirlerinden gelen çok yüksek sıcaklıkları da engellerler.
 • Bunun dışında, frenleme sırasında 1000 kg'lık bir ağırlığa eşit bir basınca maruz kalan Volkswagen orijinal fren balataları, bu basıncın altında deforme olmaz ya da kırılmaz. Tuz, fren hidroliği, yakıt ve benzeri maddelere karşı dirençlidir ve bunlara maruz kaldığında iyi bilinen güvenlik özelliklerini kaybetmez.
 • Volkswagen orijinal fren balataları evrensel genel ürünler değildir, sadece Volkswagen araçlarda kullanım için özel olarak üretilirler. Her bir Volkswagen modelinin frenleme ağırlığı için optimize edilmişlerdir. Bu ayrıca modellerimize takılan fren limitörleri ve fren sistemleri için de geçerlidir.
 • Volkswagen orijinal fren balataları sessiz ve yumuşaktır. Frenleme esnasında hiçbir duman ya da yanık kokusu üretmezler. İlave bir güvenlik riski olan artırılmış fren pedal kuvveti dizayn aşamasında ele alınır. Volkswagen orijinal fren balatalarıyla rahat, güvenli ve çevre dostu bir sürüş yapabilirsiniz
 • Aracınız için orijinal fren balatalarını kullanmadığınız takdirde hem kendinizin hem de aracınızın güvenliğini büyük bir riske atmış olursunuz.
 • Orijinal olmayan fren balataları, dengesiz ve çabuk aşınır, aşırı ısınma ve yapışkanlaşma görülür, dengesiz frenlemeye neden olur, aracın fren mesafesi uzar, kayma riskini artırır ve bu durumlar ciddi kazalarla sonuçlanabilir.

Aracınızın güvenliği ve performansı açısından büyük önem taşıdığı için fren balatalarını Volkswagen Yetkili Servisleri'nin önerdiği değişim aralıklarına ve gerekli talimatlara göre değiştirmelisiniz.

image

Bujiler

Yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi hedefleriyle üretilen Volkswagen motorlarının, hassas çalışma ayarlarına en uygun ateşleme sekanslarını uzun kilometreler boyunca korumaları hem bu performans ve tüketim değerlerinin yakalanması, hem de motor ve bağlı komponentlerin uzun ömürlü olması için hayatidir.

Motorun, katalizörün ve fabrika verilerine en yakın performans ve yakıt tüketimi değerlerinin korunabilmesi için özel olarak geliştirilen uzun ömürlü orijinal Volkswagen bujileri hakkında detaylı bilgi edinin.

Buji; motordaki silindirlerin içinde sıkıştırılan yakıt - hava karışımını kıvılcımla ateşleyen bir ateşleme parçasıdır. Kızdırma bujisi; özellikle düşük ortam sıcaklıklarında yakıtın kendi kendini ateşleyebilmesi için püskürtülen yakıt karışımını 600 ºC ile 900 ºC arasında ısıtan parçadır.

 • Aracınızın sadece orijinal kalması için değil, performansının sürekli yüksek olması için Volkswagen orijinal bujilerini kullanmalısınız. Böylece beklenmedik durumlarla karşı karşıya kalmaz ve daima yüksek performans elde edersiniz. Üretim aşamalarında kapsamlı testlerden geçen Volkswagen bujileri, aracın motorunun ve katalizörünün uğrayacağı zararları da önlemiş olur.
 • İstikrarlı ve hızlı alev yayılımıyla maksimum yakıt tasarrufu sağlayan bujiler, aynı zamanda motorun daha sessiz ve yumuşak çalışmasını sağlar.
 • Volkswagen orijinal kızdırma bujileri, mühendislerimizin teknik verilerine göre Volkswagen motorlarına özel olarak optimize edilmiştir. Soğukta çalıştırma devresinde dahi uzun ömürlü ve mükemmel yanma sağlarlar.
 • Volkswagen orijinal kızdırma bujileri, sadece minimum seviyede bir korozyon yapışmasına izin verir. Çok uzun bir çalışma süresinden sonra dahi dişlere ya da motor bloğuna herhangi bir zarar vermeksizin kolayca sökülebilir.
 • Çevre dostu olan Volkswagen orijinal bujileri, zehirli atık gaz üretme oranını azaltarak kirliliği engeller.

Volkswagen AG'nin belirlediği Volkswagen orijinal bujilerinin değişim periyoduna uymak gerekir. Normal şartlarda benzinli araçlarda 30 bin km, dizel araçlarda 20 bin km bakımlarında, Yeni Caddy ve Transporter T5 araçlarda 40 bin km bakımlarında değiştirilir.

image

Yakıt Filtreleri

Yakıt içine karışmış olabilecek kir, pas, su ve diğer yabancı maddeler, yakıt sisteminin hayati organlarına ciddi zarar verebilecek etkilere sahiptir. Bu nedenle motora ulaşmadan, en küçük parçaya kadar filtrelenmeleri büyük önem taşır. Siz de gözünüz gibi baktığınız Volkswagen’inizin kalbi olan motoru korumak ve uzun kilometreler boyunca ilk günkü gibi size ve sevdiklerinize hizmet etmesini sağlamak istiyorsanız aşağıdaki bilgileri inceleyin.

Kirli yakıt; benzinli bir motorda yakıt pompası ve enjektörlere, dizel bir motorda enjeksiyon pompası ve enjektörlere zarar verebilir. Yakıt filtreleri otomobilinizdeki benzin ya da mazottan; toz, pas, su ve gerekli toleransların haricindeki depo tortusu gibi partikülleri süzer.

 • Volkswagen orijinal yakıt filtreleri, Volkswagen'inizin yakıt dağıtım sistemi için özel olarak dizayn edilir. Volkswagen'iniz için yakıt filtrelerinin önemine binaen, Volkswagen orijinal yakıt filtrelerinin üretiminde sadece yüksek dereceli malzemeler ve karmaşık bir dizayn kullanılır.
 • Hassas filtreleme sayesinde motorunuzun sessiz çalışmasına ve uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.
image

Hava Filtreleri

Hassas bir şekilde ayarlanmış yakıt / hava karışımının, tork, beygir gücü ve diğer performans değerleri ile yakıt tüketimine doğrudan etkisi olduğu kadar, sessiz çalışma karakteri ve istenilen çalışma sıcaklığı gibi daha pek çok unsura etki eder. Özellikle Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha tozlu olan Türkiye yollarında, erken tıkanan bir hava filtresi, değişen çalışma karakteri ve düşen performans değerlerinin uzun süre etkili olmasına neden olabilir. Motorun optimum yanma sağlayabilmesi ve periyodik bakımlar arasında stabil bir performansa sahip olabilmesi için uzun ömürlü ve yüksek kaliteli orijinal Volkswagen yakıt filtrelerini tercih edin.

İçten yanmalı motorlar ancak yakıt/hava karışımının tam olarak bir ölçümüyle maksimum güçlerini ortaya koyabilir. Burada önemli faktör, emilen havanın temiz olmasıdır. Hava filtreleri, emilen havanın temiz olarak motora aktarımını sağlar. Bu durum maksimum motor gücünde ve düşük kirletici emisyonlarında optimum yanma sağlar.

 • Otomobilinizin motoru, ancak emilen hava temiz olduğu takdirde doğru yakıt-hava karışımıyla maksimum gücünü ortaya koyabilir. Sadece Volkswagen orijinal hava filtreleri, düşük yakıt sarfiyatı sağlayarak kirletici gazların en aza indirilmesine yardımcı olur.
 • Volkswagen'inizde bulunan Volkswagen orijinal hava filtreleri, düşük yakıt sarfiyatı sağlayacak ve kirletici gazların en aza indirilmesine yardımcı olacaktır. Volkswagen orijinal hava filtreleri her motor tipine tam olarak uyar. Burada iki şey elde edersiniz: yüksek derecede bir filtreleme ve emilen havanın akış direncinin çok iyi bir biçimde düzenlenmesi.
image

Yağ Filtreleri

Sınıfının en yüksek performansına ve verimlilik değerlerine sahip motorlarından olan Volkswagen motorları, bu örnek değerlere ulaşabilmek için çok hassas ayarlarda ve yüksek basınç altında çalışmaktadır. Sadece 1,0 litrelik motor hacimlerinden 100 PS’in üzerinde performans alabilen bu motorların, uzun ömürden feragat etmeksizin yüksek verim için ne kadar sıkıştırıldıkları açık… Bu tasarım harikası motorların tüm sürtünme yüzeylerinin korunması ve bu sayede uzun yıllar boyunca sorunsuz çalışmaları için etkin yağlamaya destek olan orijinal Volkswagen yağ filtrelerinin önemini öğrenin.

Modern motorlar yüksek çıkış güçleriyle motor yağı ve saflığı konusunda motorları zorlarlar. İhtiyaç duyulduğunda doğru yağ miktarını tam anlamıyla sağlarlar ve motor içerisindeki tanecikleri, kum ve talaş zerreciklerini verimli şekilde süzerler.

 • Modern bir otomobilin motor devir sayısı dakikada 6000'e kadar ulaşır. Bu sürtünme sırasında meydana gelen aşınmalar ile oluşan parçacıklar, pislik tanecikleri, kurum ve talaş zerrecikleri motora zarar verebilir.
 • Volkswagen orijinal yağ filtreleri, ihtiyaç duyulduğunda doğru yağ miktarını tam olarak sağlayarak motor yağını bu tür zararlı maddelerden arındırırlar. Volkswagen orijinal yağ filtrelerinin iyi bilinen yüksek pislik emme kapasitesi, aşırı şekilde düşük bir akış direnciyle elde edilir. Tortuları maksimum derecede artıran filtreler, bağlantı parçalarında sızdırmayı da önler.
 • Motor durduğunda filtredeki yağın geri kaçmasını engelleyen emniyet valfleri, yeniden çalışma anında yağ basıncının çok hızlı oluşmasını sağlar. Zor şartlarla karşı karşıya kalındığında ise yağ akışını sağlayan tahliye valfleri vardır. Aynı zamanda orijinal filtrelerde tüm çalışma koşullarında yeterli yağ beslemesi sağlayan bypass valfleri; darbeye ve paslanmaya karşı dayanıklı bir filtre kazanı bulunur.
image

Toz ve Polen Filtreleri

Toz ve hava kirliliği, büyük şehirlerin en büyük problemi. Buna bir de bahar aylarında ortaya çıkan polenler ve kötü kokular da eklenince, evinizin konforunda hazırlanmış Volkswagen yolcu kabininde geçirdiğiniz zaman kabusa dönüşebilir. Neyse ki orijinal Volkswagen toz ve polen filtreleri var. Nano teknoloji ile üretilen bu yüksek teknoloji ürünü filtreler, yaprak parçaları gibi büyük partiküllerden, mikroskobik alerjenlere kadar pek çok unsuru süzebilir. Üstelik aktif karbon katmanı sayesinde de kötü kokuları nötralize eder. Orijinal Volkswagen toz ve polen filtreleri ile iyi yolculuklar!

Toz, kurum ve bakteriden dolayı her geçen gün artan hava kirliliği, konsantrasyonunuzun bozulmasına ve uyku haline neden olabilir. Özellikle alerjiniz varsa, polenlerden ve kirli havadan daha da fazla etkilenebilirsiniz. Toz ve polen filtrelerinin görevi toz, kurum, bakteri ve polenleri süzerek aracın içerisine alınan havayı temizlemektir.

1994 yılından beri Volkswagen araçlarda bulunan polen filtrelerin ilk katmanı kaba artıkları, ikinci katmanı ise mikron büyüklüğündeki küçük pislik ve partikülleri süzer. Buna ek olarak kullanılan aktif karbon tabakası da hoş olmayan kokuları giderir.

image

Silecekler

Görüş şartlarının kötüleştiği atmosferik durumlarda ön camın temizliği, tehlikelerin erken fark edilmesi için çok önemlidir. Yüksek kaliteli kauçuklardan üretilen ve bu sayede yaz / kış yumuşaklığını koruyabilen orijinal Volkswagen silecek süpürgeleri, uzun ömürleri ve sessiz çalışma karakterleri ile dikkat çekerken, tüm Volkswagen modellerinde bulunan ve değişken silecek park yönü gibi akıllı silecek fonksiyonları hesaba katılarak özel olarak dizayn edilmiştir. Gelin, bu küçük ama etkili parçaların önemini birlikte inceleyelim.

Silecekler, yıllar boyu çok sık değiştirilmedikleri için oldukça ihmal edilen bir güvenlik parçasıdır. Ancak güneş ışığı, toz, sinek kalıntısı, kimyasallar, don ve buza karşı işlevini yerine getiren silecekler, zamanla kırılgan hale gelir ve milimetrik kalınlıktaki silecek lastiği aşamalı olarak yıpranmaya başlar.

Volkswagen orijinal silecek lastikleri, mühendislerimizin teknik verilerine göre Volkswagen için özel olarak optimize edilirler. Rüzgar tünelinde olağanüstü koşullar altında birçok test gerçekleştirilir. Volkswagen orijinal silecek lastikleriyle önünüzdeki yolu net bir şekilde görebilmenizi sağlamak ve zor seçimler yapmanızı önlemek için elimizden gelen her şeyi yaptık. Yeni Volkswagen silecekleri, silecek lastiği üzerinde yenilikçi bir koruyucu kaplamaya sahiptir. Bu, çevresel etkilere karşı daha güçlü bir koruma ve daha iyi bir sürtünme kat sayısı anlamına gelir.

Süpürme kapasitesi daha uzun bir zaman periyodu boyunca yüksek kalır ve silecek sesi düşük olur.

Sadece Volkswagen'inize özel aşınma göstergesi sayesinde silecekleri değiştirmeniz gerektiğini kendi kendinize görebilirsiniz. Gerçek aşınma göstergesi, sadece sistemin devreye sokulması için silecek monte edildiği sırada çıkarılan koruyucu bir filmin altına gizlenmiştir.

Zaman içerisinde çevresel etkilere bağlı olarak film siyahtan sarı renge doğru değişir. Bu, silecekleri değiştirmeniz için bir işarettir.

Kışın otoyolda seyrederken, ön cam sık sık çamurlu su, yol tuzu ve bir yağ filmiyle kapanır. Güvenli sürüş kritik hale gelir. Yazın zift ve sinek kalıntıları ciddi şekilde görüşünüzü engelleyebilir. Volkswagen'inizin ön cam fıskiye sistemine doğru oranda Volkswagen orijinal ön cam fıskiye sıvısı ilave etmek, ön cam, arka cam ve farları çok berrak tutacaktır.

Volkswagen orijinal fıskiye sıvısının güçlü temizleme etkisi dondurucu koşullarda dahi sertleşmiş, mumlu ve yağlı kalıntıları çıkarır, düşük ancak oldukça etkin orantıdaki yüzey aktif temizleme maddesi nedeniyle koyu boyalar üzerinde herhangi bir leke bırakmaz.

image

Amortisörler

Tüm Volkswagen modelleri, en yüksek sürüş konforu ile üstün viraj performansı ekseninde mükemmel bir denge noktasına sahip olabilmek için özel olarak geliştirilir ve üretilir. Bu iki unsurda başrol oyuncuları ise süspansiyon sistemleri, kısaca halezonlar, amortisörler, torsiyon çubukları ve diğer süspansiyon mimarisi elemanlarıdır. Bunlardan en çok yıprananı ve doğrudan viraj güvenliği ve fren mesafesini etkileyen amortisörlerin, orijinal parçalarla yenilenmesinin önemini inceleyin.

Hangi yol koşullarında olursa olsun, amortisörlerin işlevi dört tekerlekle yol üzerinde her zaman güvende olmanız için lastik tutunmasını asla gevşetmemektir. Amortisörler, yük dağılımınıza ya da yolcu sayısına bakmaksızın yüksek yol tutuşu sağlar.

Her aracın amortisöründe olduğu gibi Volkswagen orijinal amortisörleri de sadece Volkswagen'inize özeldir. Ayrıca Volkswagen'iniz ve sisteminin komponentleri bu özel Volkswagen orijinal amortisörleri için tam olarak tasarlanır ve üretilir.

Sonuç olarak otomobilinizin sistemi ve amortisörleri tam bir uyum içindedir.

Fren sisteminiz, süspansiyonunuz, tekerlekleriniz ve elektronik güvenlik sistemleriniz ile aynı şekilde Volkswagen modelinize ayarlıdır, bu nedenle gerçek otomobil performansını da sadece Volkswagen orijinal amortisörleri ile sağlayabilirsiniz.

Tüm elektronik sistemler, Volkswagen komponentleri ve bunların orijinal özellikleri ile birlikte uyumlu bir şekilde çalışan Volkswagen orijinal amortisörleri, bu talepleri karşılayarak mümkün olan maksimum güvenliği sağlar.

Trafikte güvenlik açısından çok önemli olan viraj stabilitesini tehlikeye atan işlevini yitirmiş amortisörler, serbest enerji salınımı tehdidini güçlendirerek birçok ciddi kazaya neden olabilirler. Bunu yanında amortisörler tarafından sağlanan frenleme emniyeti de en az viraj stabilitesi kadar önemlidir.

Trafikte üst üste iki kez frenleme yapılsa bile eski ve yıpranmış amortisör kullanılması, frenleme mesafesini metrelerce uzatır, güvenliğinizi tehlikeye atar. Diğer bir güvenlik riski ise sağlamlığını yitirmiş amortisörlerden dolayı direksiyon güvenliğinin düşmesidir.

Bu durum, zıplayan tekerleklerle direksiyon hareketlerinin yola yetersiz bir şekilde iletimine, sürüş hatalarının ve kararsızlığınızın artmasına neden olabilir; bunların sonucunda ciddi kazalar meydana gelebilir. Bu tip durumlarda sadece kendinizi ve aracınızı değil, sizinle aynı yolu kullanan diğer kişileri de tehlikeye atmamak için amortisörlerin sağlam olmasına dikkat etmek gerekir.

Zamanında değiştirilen amortisörler, üzerlerindeki aşırı zorlanmayı, çapraz gergi kollarının, direksiyon rod başlarının ve direksiyon mekanizmasının diğer parçalarının zamansız yıpranmalarını, lastiklerinizin yanal aşılmasını ve kullanılmaz hale gelmesini önler.

Ayrıca güvenliğinizi koruma işlevini üstlenen ve yüksek yol tutuş sağlayan sağlam Volkswagen amortisörleri , sizi pek çok gereksiz masraftan da koruyacaktır.

image

Neden Volkswagen Orijinal Parça?

Volkswagen Orijinal Parçalar® ile orijinal olmayan parça arasındaki farkı söyleyebilir misiniz?

Artık söyleyebilirsiniz!

Volkswagen'iniz için satın alabileceğiniz iki çeşit parça grubu vardır.

Birincisi, orijinal parçalar. Bunlar, aracınızın modeline ve üretim yılına mükemmel uyum sağlayabilecek şekilde fabrikadan aracınıza özel olarak üretilmiş parçalar.

Bir de orijinal olmayan parçalar var. Bunlar da genellikle benzer özelliklere sahip araçlar için üretilir.

Sizlere sunduğumuz bu kısa analiz, belki de ilk bakışta aralarında fazlaca bir fark olmadığı gibi bir izlenim yaratabilir. Ancak bu satırları okumaya devam ettiğinizde fikrinizin değişeceğinden eminiz.

 

Volkswagen AG Almanya tarafından 11 farklı markanın fren balataları, aşınma testine tabi tutuldu. Sonuçlara bakıldığında, hiçbirinin orijinal fren balatasından daha uzun ömürlü olmadığı ve hatta birkaç markanın 2-3 kat daha hızlı aşındığı ortaya çıktı. Bu markalardan biri diğerlerinden 13 kat daha hızlı aşınmıştı.

Her bir Volkswagen fren donanım parçası, aracınızın karakteristiğine uygun ve performansını karşılayacak şekilde tasarlandı.

Bu özellikleri sağlayabilmekten uzak olan fren donanımları ise;

 • Dengesiz ve çabuk aşınır
 • Aşırı ısınma ve yapışkanlaşma görülür
 • Dengesiz frenleme yapar
 • Aracın fren mesafesi uzar
 • Kayma riskini artırır

Debriyajların sağladığı performans ve dayanıklılık, düşük kaliteli malzeme ve hatalı üretimli parça kullanımından ciddi şekilde olumsuz olarak etkilenir.

Biz Volkswagen olarak, plakalarımızı birinci sınıf, gerilme değeri yüksek çelikten imal ediyoruz. Balataları sürtünme kaybını dengeleyebilecek şekilde oluklu profilli olarak üretiyor ve her aşamada da kalite kontrol testinden geçiriyoruz.

Orijinal olmayan debriyajlar ise;

 • Kayma yapar
 • Vitesin zor değişmesine neden olur
 • Zamanından önce aşınır ya da arıza yapar
 • Beraberinde başka parçaların da zarar görmesine yol açar

Volkswagen Orijinal egzozunda çift kılıflı ön susturucu, döküm destekler ve bağlanmış tel yün bulunur. İç kısmı kaynakla sabitlenmiş durumdadır.

Bu özelliğe sahip olmayan egzozlar ise;

 • Motor performansını düşürür
 • Yakıt tüketimini artırır
 • Ses yalıtımını düşürür
 • Kısa ömürlüdür

Daha fazlası için...