2.21.117.1, 2020-05-20 14:22:52

Volkswagen Sözlük

Merak edilen Volkswagen Teknolojileri

Tüm Volkswagen modelleri, sayısız teknolojileriyle donatılmış olmalarına rağmen, neredeyse kullanım kılavuzuna bile ihtiyaç duymadan kullanabileceğiniz kadar kullanıcı dostudur. Ancak yine de ne anlama geldiğini merak ettiğiniz ya da daha detaylı bilgi edinmek istediğiniz Volkswagen teknolojilerinin sizlere sunduğu avantajları, benzer ve farklı noktalarını öğrenmek isterseniz, doğru yerdesiniz! Şimdi arkanıza yaslanın ve keşfetmenin tadını çıkarın.

image

Far Sensörü

Far Sensörü, sürücünün elle etkinleştirme veya devre dışı bırakılma için müdahalesini gerektirmeden, yolun optimum şekilde aydınlatılmasını sağlar. Sistem böylece, sürücü için belirgin oranda bir konfor ve güvenlik kazanımı sunar.

Hava kararmaya başlayınca veya gündüz saatlerinde bir tünelden geçildiğinde kısa hüzmeli farlar otomatik şekilde açılır. Bu sayede araç, tüm yayalar ve trafikte seyreden sürücüler tarafından da daha iyi ve daha kolay algılanabilir.

Fahrerassistenzsysteme

Far Yıkama Sistemi

Far temizleme sisteminde bulunan elektrikli su jetleri, farın dış yüzeyine yüksek basınçla su veya temizleme sıvısı püskürterek farı temizler.

Bu sayede yağmur, kar ve sıçramalar sonucunda oluşan kirlerde dahi optimum görüş sağlanır. Far yıkama sistemi xenon farlı modellerde standart olarak sunulmaktadır.

Fender Ses Sistemi

Fender Ses Sistemi

65 yıllık ses sistemleri ve amfi sistemleri deneyimine sahip Fender markasının bilgi birikimini otomotiv endüstrisine sokan Volkswagen – Fender ortaklığının ilk örnekleri 2011 yılında ortaya çıkmaya başlamıştır.

“Yüksek ve alçak ses düzeylerinde yüksek berraklık”, “bozulma olmaksızın çevrilebilen yüksek ses seviyeleri”, “çok yüksek bas tepkileri” ve “detaylı orta-seviye tonlar” felsefesiyle, Volkswagen otomobillerine özel olarak geliştirilen Fender ses sistemleri, Wolfsburg’da özel olarak kurulan laboratuvarda geliştirilmiştir. Tüm modellerde 8 adet hoparlör bulunur. Modelden modele farklılık göstermekle beraber, 17 cm ila 20 cm çapındaki Fender-Twins ana hoparlörlere, bagaj bölümüne yerleştirilmiş Fender Bassman isimli özel subwoofer eşlik eder.

Fender ses sistemi ile gerçek Hi-Fi stereo deneyimi, Volkswagen modelleri ile buluşmuştur.

Fren Enerjisi Geri Kazanımı

Fren Enerjisi Geri Kazanımı

Frenleme sırasında açığa çıkan enerji, geri kazanım yöntemi ile alternatör tarafından elektriksel enerjiye dönüştürülür. Bu elektrik enerjisi aküde depolanır ve gelecek hızlanmalar için hazırda bekletilir. Bu sayede akü elektrik tüketicilerini besleyebilir ve alternatörün motor üzerine uyguladığı yük azaltılabilir.

Uygun alternatör ve akü ile birlikte sisteme akıllı bir akü yönetim sistemi de dâhildir. Bu akıllı akü yönetim sistemi, akünün şarj durumu için ek denetim fonksiyonları içerir.

Fren enerjisi geri kazanım sistemi, Volkswagen’in BlueMotionTeknolojileri altında topladığı verimli ve çevre dostu teknolojilerin arasında yer alır.

Fahrprofilauswahl

Frenler

Aracınızın fren sistemi, güvenlik açısından büyük önem taşır. Frenler ne kadar etkili ise, belirli bir hızdan durma noktasına kadar kat edilen fren mesafesi de o kadar kısa olmaktadır. Frenler; aracın motor gücüne, araç ağırlığına ve muhtemel sürüş hızlarına göre uyarlanmış olmalıdır.

Optimum güvenliğin sağlanması için modern araçlar iki fren devresine sahiptir. Bunlar, her iki aksta bulunan tekerleklere çaprazlama etki eder. Küçük ve kompakt araçlarda ön aksta bulunan disk frenler ve arka aksta bulunan tambur frenler yeterli bir frenleme sağlamaktadır.

Volkswagen, daha yüksek motor gücüne sahip olan modellerde ve orta sınıf araçlarda ön aksta daha yüksek performanslı, içten havalandırmalı diskler, arka aksta ise ilave disk frenler kullanır. Volkswagen araçlarındaki frenler günümüzde seri şekilde asgari olarak anti blokaj fren sistemini (ABS), fren destek sistemini (HBA)ve elektronik fren gücü dağıtım sistemini (EBD) içerir.

Geçiş Derinliği

Geçiş Derinliği

Geçiş derinliği, lastiğin temas ettiği nokta ile motorun hava giriş ya da çıkış noktası arasındaki mesafeyi tanımlayan derinliktir. Sözkonusu bir Touareg ise bu derinlik sizi biraz şaşırtabilir. Çümkü Touareg, 580 milimetreye varan derinliklerde bile kusursuz bir geçiş imkanı sunmaktadır.

Gegenlenkunterstützung

Geri Görüş Kamerası “Rear Assist”

Geri görüş kamerası “Rear Assist” geri sürüşlerde veya park esnasında olası kazaları önlemek amacıyla sürücüye destek verir.

Bu sistemde radyo ya da radyo navigasyon sistemlerinin ekranına yansıtılan kamera görüntüsü, aracın arkasında yer alan bölgenin sürücü tarafından görüntülenmesini sağlar.

Ekran üzerinden görüntülenen kamera görüntüsüne ek olarak, direksiyon pozisyonuna paralel olarak aracın ilerleyeceği yol, şeritler yardımıyla ekran üzerinde gösterilir ve sürücüye park etme sürecinde destek olunur. Bu şeritler otomobilin mevcut direksiyon açısı ile hangi yöne gideceğini veya direksiyonun ne zaman döndürülmesi gerektiğini net bir biçimde belirtir.

Geschwindigkeitsabhängige Servolenkung

Gesture Control
"Harekete Duyarlı Kontrol Özelliği"

Bilgi eğlence sistemi ekranı üzerinde sağdan sola veya soldan sağa el hareketleriyle menü fonksiyonları arasında ekrana dokunmadan geçiş yapmayı ve bilgi eğlence sistemi içerisindeki birçok özeliğin kontrolünü rahatlıkla sağlayabileceğiniz harekete duyarlı kontrol “Gesture Control” özelliği sayesinde yepyeni bir teknolojiyle tanışmanızı sağlıyor. Harekete duyarlı kontrol özelliği yeni nesil Discover Pro bilgi ve eğlence sistemi ile sunulmaktadır.

Geschwindigkeitsregelanlage (GRA)

Gündüz Sürüş Farı

Gün boyunca aracınızda sunulan ilave aydınlatmalar, yolculuklar sırasında oluşabilecek olası kaza risklerini azaltır.

Gündüz sürüş farları aracınızın ön farlarına ya da tampon bölgesine entegre edilmiş bağımsız aydınlatmalardır. Sürüş güvenliğini desteklemesi ve karşıdan gelen araçların gündüz ve tüm hava koşullarında fark edebilmesi için kontak açıldığında devreye girer.

Güvenli Direksiyon Kolonu

Güvenli Direksiyon Kolonu

Güvenli direksiyon kolonu, çarpışma sırasında teleskop yapısına benzer bir şekilde iç içe geçen ve böylece direksiyonun iç mekâna girmesini önleyen özel bir tasarıma sahiptir.

Teleskopik bağlantılar ve ilave eklemler, direksiyon hareketinin bir çarpışma sırasında büyük ölçüde sönümlenip ortadan kaldırılmasını ve zarar vermemesini sağlar. Bu sayede sürücünün yaralanma olasılığı azaltılır. Ayrıca, kaza sırasında direksiyonun ve hava yastığının belli bir açıda kalması sağlanır ve sürücü için ilave koruma sunulur. Sönümleme fonksiyonuna sahip entegre edilmiş kaydırma mekanizması, tekniğin izin verdiği en iyi şekilde göğüs ve başa binen baskıları azaltır.

Güvenlik Sistemleri

Güvenlik Sistemleri

Güvenlik sistemlerinin görevi, araç içerisinde bulunan yolcuların yaralanma tehlikesini mümkün olan iyi şekilde önlemektir.

Önden çarpışma sonucunda oluşan kazalardaki en önemli güvenlik sistemi birleşenleri şunlardır; kemer gergi sistemine ve kemer güç sınırlayıcısına sahip doğru bir şekilde takılmış emniyet kemerleri, sürücü ve ön yolcu hava yastıkları (varsa diz hava yastığı) ve doğru bir şekilde ayarlanmış koltuklar ile koltuk kafalıklarıdır..

Hafızalı Sürücü Koltuğu

Hafızalı Sürücü Koltuğu

Hafızalı sürücü koltuğu, farklı kişilere ait bireysel koltuk ayarlarını kayıt etme ve bir düğmeye basılarak yeniden çağırmaya olanak sunar.

Koltuk pozisyonu istenen konuma ayarlandıktan sonra “Set” düğmesine bir kere basılır ve daha sonra 1,2 ya da 3 numaralı seçeneklerden istenen düğmeye basılı tutularak koltuk pozisyonu hafızaya alınır. Sistem koltuk pozisyonunu hafızaya aldığını göstermek için sizi sesli olarak uyarır.

Haldex Kavrama

Haldex Kavrama

Haldex kavrama, elektronik kumandalı bir çoklu lamelli kavrama sistemidir. Akıllı 4x4 çekiş sistemi 4MOTION’da çekiş gücünün değişken şekilde ön ve arka aks arasında dağıtılmasına olanak sağlar.

Kademesiz ayar, sürüş dinamiğine balı durumları ve çekiş torklarını dikkate alan bir kontrol ünitesi tarafından gerçekleştirilir. Haldex kavrama ayrıca elektronik stabilizasyon programı ESP’ye bağlanmış durumdadır ve böylece araç güvenliğine de katkı sağlar.

Hava Kalite Sensörü

Hava Kalite Sensörü

Hava kalite sensörü, tam otomatik klima "Klimatronik" sistemi içerisinde alınabilen  bir bileşendir.

Hava kalitesi sensörü, oksitlenebilir (yükseltgenebilir) veya indirgenebilir gazlar halinde mevcut olan havadaki zararlı maddeleri tespit etmekle görevlidir. Örneğin, karbon monoksit (CO), hidrokarbonlar (benzol veya benzin buharları) veya diğer natamam yanmış yakıt bileşenleri oksitlenebilir (yükseltgenebilir) gazlardır. Azot oksitler (NOx) ise indirgenebilir gazlardır.

Trafik sıkışıklığı veya tünel geçişi gibi hava kalitesinin kötü olduğu yerlerde kumanda, Klimatronik’in iç hava sirkülasyonu işletimini etkinleştirir ve böylece sorunlu dış havanın iç mekândaki hava kalitesini bozmasını önler.

Hava Yastığı

Hava Yastığı

Emniyet kemerleri yanı sıra hava yastıkları da belirli bir şiddetteki çarpışmalarda ağır baş ve üst gövde yaralanma risklerini azaltmak için kullanılmaktadır.

Çarpışma sensörleri tarafından tetikleme değerine denk bir çarpışma kaydedildiğinde, hava yastığının kontrol ünitesi bir gaz jeneratörünü ateşler. Bu sistem hava yastığını 35 ile 45 mili saniye arasında şişirir. Devreye giren hava yastıkları hem başı hem üst gövdeyi yakalayarak sarar ve binen yükleri mümkün olduğunca büyük bir alana dağıtır. Çarpışma sonunda sadece 120 mili saniye gibi kısa bir süre içerisinde gaz tümüyle boşaltılır ve hava yastığı söner. Önemli bir nokta ise optimum korumanın yalnızca araç içindekiler emniyet kemerlerini doğru şekilde bağladığında sağlanabilir olmasıdır. Bunun nedeni, hava yastıklarının emniyet kemeri gerdiricileri ve kuvvet limitörleri ile birlikte uyumlu bir güvenlik sistemi oluşturuyor olmasıdır. Ön hava yastıkları yanı sıra yan hava yastıkları, diz hava yastıkları ve bir de baş hava yastığı sistemleri de sunulmaktadır.

Hava Yastığı Kontrol Ünitesi

Hava Yastığı Kontrol Ünitesi

Hava yastıklarının bağlı olduğu kontrol ünitesi bir çarpışmayı algılayarak değerlendirmek için çalışmaktadır. Daha sonra kazanın türüne ve şiddetine uygun şekilde ilgili tüm güvenlik sistemlerini etkinleştirir.

Kontrol ünitesine gerekli olan bilgileri altı adede kadar harici ivmelenme sensörü (çarpışma sensörü) sağlar. Hava yastığı kontrol ünitesi, aracın boylamasına, enlemesine ve dik eksende hızlanma sensörleri ile donatılmıştır. Kontrol ünitesi bunların yanı sıra aracın kendi ekseni etrafındaki dönüşünü tespit eden bir dönme oranı sensörüne de sahiptir. Kontrol ünitesinin içinde bulunan sensörler, diğer sensörlerden gelen sinyallerin değerlendirilmesine ve karşılaştırılmasına hizmet eder. Bu yapı sayesinde kontrol ünitesi kazanın yönünü ve şiddetini belirleyebilir ve ilgili güvenlik sistemlerinin tetiklenmesini sağlayabilir.

Kontrol ünitesi ayrıca, kazadan sonra araç içindekilerin yönlerini bulmaları ve gerekli kurtarma çalışmalarını kolaylaştırmak için çarpışma sinyal çıkışları üzerinden diğer CAN veri yolu sistemleri ile bağlı durumdadır.

Volkswagen’de gerçekleştirilen kapsamlı araştırma ve sürekli geliştirme çalışmaları, güvenlik sistemlerine ait kumanda sisteminin çok farklı çarpışmalara dahi optimum koruma sağlayacak şekilde tasarlanabilmelerine olanak tanımaktadır. Ön hava yastıklarının kazanın şiddetine bağlı olarak iki kademeli olarak tetiklenmesi, sürücü ve ön yolcu için yaralanma riskinin daha da azaltılmasına katkı sağlar.

Bu sistem, çarpışmanın ve çarpışma şiddetinin oluşturduğu güçlü sarsıntının bir taş darbesi ya da derin çukurdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını ayırabilmektedir. Bu şekilde güvenlik sisteminin bir çarpışma olmadan tetiklenmesi durumu önlenmiş olur.

Havalandırma ve Masaj Fonksiyonlu Koltuklar

Havalandırma ve Masaj Fonksiyonlu Koltuklar

Havalandırma ve masaj fonksiyonlu koltuklar sahip oldukları yüksek konfor seviyesi sayesinde beden sağlığını pozitif etkilerken aynı zamanda ekstra güvenlik de sunarlar.

Havalandırma Fonksiyonu: Oturma yüzeylerinin ve koltuk sırtlıklarının havalandırılması sayesinde sürücünün kendisini rahat hissetmesi sağlar ve bu nedenle kasılmış bir oturma pozisyonu önlenir. Ayrıca hareket özgürlüğünü kısıtlayan kışlık kıyafetlere gerek kalmadığı gibi bu sayede emniyet kemerleri vücudu daha iyi sarar ve bunun sonucunda daha iyi koruma sağlanır.

Masaj Fonksiyonu: Masaj fonksiyonu omurga üzerindeki yükü azaltır ve fiziksel olarak zinde olmayı destekler. Bir düğme üzerinden etkinleştirildiğinde masaj fonksiyonu on dakika süreyle bel desteği mekanizmasının hareketiyle sağlanır. Bu mekanik sistemin pnömatik çözümlere kıyasla avantajı omurganın daha etkili bir şekilde hareket ettirilmesinde yatıyor; ki bu hareket sırt bölgesi kaslarının doğal şekilde rahatlamasını sağlar.

Havalı Süspansiyon

Havalı Süspansiyon

Havalı süspansiyon olağanüstü yüksek bir sürüş konforu sunar.

Havalı süspansiyon, konvansiyonel çelik yaylar yerine basınçlı hava ile doldurulmuş lastik körüklere sahiptir. Sistem, hava miktarının uyarlanması sayesinde karoserinin yüksekliğini ayarlayabilir. Havalı süspansiyon sayesinde araç karoseri yükleme durumundan bağımsız olarak sabit bir seviyede tutulur Ayrıca frenleme veya hızlanma esnasındaki eğilme hareketleri dengelenir. Havalı süspansiyon ve amortisör sistemi sürüş ve süspansiyon konforunu belirgin şekilde iyileştirir.

Hırsızlık Alarm Sistemi

Hırsızlık Alarm Sistemi

İç denetim özellikli hırsızlık alarm sistemi, araç hırsızlığına karşı optimum koruma sunmaktadır.

Sesli ve görsel uyarı sinyalleri çevredekilerin dikkatini çeker ve hırsızları uzaklaştırır. Araca izinsiz giriş yapıldığında, kapılardaki ve kaputtaki kontaklar veya ultrasonik hareket sensörleri üzerinden sesli bir alarm tetiklenir. Ultrasonik hareket sensörleri, bir kişinin aracın kırılan bir camı üzerinden araç içerisine erişmek istediğini de algılayabilmektedir. Yeni nesil hırsızlık alarm sistemi, aracın merkezi elektriğinden bağımsız olarak çalışan bir back-up kornası ve kapının yetkisiz bir şekilde açılması sonucunda devreye giren zaman kumandalı bir alarmdan meydana gelir. . Aracın kilitlenmesiyle birlikte hırsızlık alarm sistemi devreye alınır ve açılmasıyla da devreden çıkarılır.

Volkswagen modelleri ayrıca, modele bağlı olarak, hırsızlık uyarı sisteminin bir parçası olan eğim sensörlerine de sahiptir. Bu sensörler aracın konum değişikliğini saptayarak (taşımayla hırsızlık) alarmı tetikleyebilmektedir. Hırsızlık uyarı sistemi önce 30 saniyelik bir korna alarmı ile ikazda bulunur. Bir sonraki aşamada ise dörtlü flaşör sistemi sürekli olarak yanıp sönmeye başlar.

"Plus" hırsızlık uyarı sistemi tüm bu özelliklere ek olarak bir de zorlanarak gerçekleştirilen çekmelere karşı bir çekme koruması da sunuyor.

Hız Sabitleme Sistemi

Hız Sabitleme Sistemi

Hız sabitleme sistemi, araç hızının kumanda edilmesi için elektronik destekleyici bir aygıttır.

Sistem, sürücü tarafından seçilen hızı kaydeder ve muhafaza eder. Sürücü bu durumda hızı kısa süreli manuel olarak tanımlı bir değer kadar arttırabilir veya azaltabilir ve ardından istediği takdirde tekrar en son kayıtlı hıza geri dönebilir. Hız ayar sistemi, "Off" kullanım düğmesi üzerinden ya da fren veya debriyaj pedalına basıldığında devre dışı bırakılabilir. Sistem, sürücüye özellikle sabit hızla gerçekleştirilen uzun yolculuklarda yüksek bir konfor sunuyor.

Hız Sınırlama Sistemi

Hız Sınırlama Sistemi

Yeni nesil hız sabitleme sisteminin içinde yer alan hız sınırlama sistemi sürücü tarafından belirlenen hıza ulaşıldığında gaz pedalına daha fazla basılsa bile hızlanmayı otomatik olarak engeller.

Bu sayede hız sınırlarına konforlu bir şekilde uyulması sağlanır. Direksiyon veya sinyal kolunda yer alan “MODE“ tuşuna basılarak hız sabitleme sisteminden hız sınırlama sistemine geçiş yapılabilir. 30 km/s hızın üzerinde aktif edilebilir. Ayarlanan hız aşıldığında sistem görsel ve sesli uyarılar verir. Manuel olarak veya gaz pedalına ani bir şekilde sonuna kadar basılması durumunda (kick-down) devreden çıkartılabilir. Hız sınırlarının farkında olmadan aşılmasına engel olmaya yardımcı  olur. Özellikle uzun yol sürüşlerinde konforu ve güvenliği arttırır.

Hıza Bağlı Ses Seviyesi Ayarı “GALA”

Hıza Bağlı Ses Seviyesi Ayarı “GALA”

Hıza bağlı ses seviyesi ayarı (GALA), müzik sisteminin ses seviyesini anlık araç hızına uyarlar, müzik sübjektif olarak her zaman aynı ses şiddetiyle algılanır.

Bunun için radyo-navigasyon sistemi, CAN veri yolu ile takometre sinyaline giden ayrı bir devreye sahiptir.

Hıza Duyarlı Servo Direksiyon

Hıza Duyarlı Servo Direksiyon

Hıza duyarlı servo direksiyon sistemi, kullanışlılığı, güvenliği ve konforu arttırır.

Düşük hızlarda – örneğin aracı park ederken – servo desteği en yüksek seviyededir. Bu sayede araç çok daha kolay yönlendirilebilir. Daha yüksek hızlarda servo desteği, elektroniğin yardımıyla giderek azaltılır. Sürücü, bu sayede aracı yüksek hızlarda standart bir servo direksiyonla çok daha hassas ve çok daha kesin bir şekilde yönlendirebilir.

Hibrit Aktarım Sistemleri

Hibrit Aktarım Sistemleri

Hibrit aktarım sistemi, bir TSI ve bir elektrikli motor gibi iki tahrik prensibinin kombinasyonundan oluşur.

Hibrit konsepti sayesinde özellikle şehir içi tüketim değerleri ve zararlı maddelerin salınımı konusunda belli tasarruflar elde edilebilmektedir. Hibrit aktarım sistemi, Volkswagen’in BlueMotionTechnologies çatısı altında topladığı verimli ve çevre dostu teknolojilerin arasında bulunmaktadır.

Hidrolik Fren Asistanı “HBA”

Hidrolik Fren Asistanı “HBA”

Hidrolik fren asistanı “HBA”, sürücüye acil veya panik frenleme durumlarında destek verir.

Hidrolik fren asistanı, fren pedalına basma hızı üzerinden sürücünün tam frenleme isteyip istemediğini algılar ve sürücü fren pedalına tam bastığı sürece fren basıncını otomatik şekilde ABS ayarına kadar arttırır. Sürücü tarafından fren basınç talebi azaldığında, sistem fren basıncını tekrar ön ayarlı değere geri düşürür.

Hidrolik fren asistanı ile durma mesafesi önemli oranda kısaltılabilmektedir. Sistem, sürücünün neredeyse hissedemeyeceği bir hassasiyette çalışır.

Immobilizer

Immobilizer

Elektronik hırsızlık önleme sistemi olan Immobilizer kontak anahtarının yerinden çıkartılmasıyla devreye girer ve aracın motor kontrol ünitesi ile paralel çalışarak yetkisiz kişiler tarafından çalıştırılmasını önler.

Sistem, kontak anahtarına entegre edilen bir verici ve alıcı birimini kullanır. Aracın her çalıştırılmasından önce sistem yeni bir aktivasyon kodu üretir ve bu kodu kontak anahtarına transfer eder. Sadece bu aktivasyon koduna sahip orijinal anahtarın kullanılmasıyla sistem aktive olur ve araç güvenli bir şekilde çalıştırılır. Kullanılan gelişmiş şifreleme teknolojisi sayesinde, sistem aracınızı elektronik olarak kopyalanan kontak anahtarlarına karşıda korur.

Hatırlatma: Hiçbir sistem hırsızlığa karşı %100 güvenlik garanti edemez. Ciddi yasadışı yollara başvurulması sonucunda immobilizer sisteminin devre dışı bırakılma olasılığı ender olsa dahi mümkündür.

ISOFIX Sistemi

ISOFIX Sistemi

ISOFIX, dünyaca ünlü otomobil üreticilerinin, çocuk koltuklarının sabitlenmesi için tek düzen ve optimum bir standart geliştirme çabasının ürünüdür.

ISOFIX çocuk koltukları sade bir sabitleme tertibatı ile donatılmıştır ve standartlaştırılmış soket bağlantılarıyla donatılmış olan tüm araçlarda kullanılabilirler. Çocuk koltuğunun alt yapısı, karoseriye ayrılmaz bir şekilde bağlanmış iki tutma aparatına sahiptir. ISOFIX’e uygun çocuk koltukları, iki adet yerleştirme kolu üzerinden bu bağlantılara sağlam bir şekilde sabitlenir.

ISOFIX çocuk koltukları kolayca monte edilebilir ve karoseri üzerindeki sağlam sabitleme sayesinde maksimum güvenlik sunar.  Volkswagen model yelpazesindeki tüm araçlar, arka koltuklarında ISOFIX tutma aparatına sahiptir.

Işık ve Görüş Paketi

Işık ve Görüş Paketi

Işık ve Görüş paketi size hem konforlu hem de güvenli sürüşü birlikte sunar.

Bu paketin içeriği modelden modele göre değişmekle birlikte genel olarak aşağıda yer alan donanımlardan oluşmaktadır.

  • Kendiliğinden kararan iç dikiz aynası
  • Yağmur sensörü
  • Eve geliş “Coming Home” fonksiyonu
  • Evden çıkış “Leaving Home” fonksiyonu
  • Far sensörü

Seçmiş olduğunuz modele ait paket içeriği için Yetkili Satıcı’nızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İkincil Çarpışma Freni “Multi Collusion Brake”

İkincil Çarpışma Freni
“Multi Collusion Brake”

Araştırmalar, yaralanmalı kazaların %25’inde ana çarpışmayı takiben ikincil çarpışmaların da yaşandığını göstermektedir.

İkincil çarpışma freni “Multi Collusion Brake”, eğer çarpışma yeterince kuvvetliyse, ana çarpışmanın ardından frenleme sistemi üzerinden aracı frenler ve hızı 10 km/s’ye düşürür. Böylece darbenin etkisiyle hızlanan araç yavaşlatılarak başka bir çarpışmaya girmesi riski azaltılmış olur.

İzolasyonlu Camlar

İzolasyonlu Camlar

Isı izolasyonlu ve kızıl ötesi ışınları yansıtan camlar, konforlu bir iç mekân iklimi sunar.

Bu özel camlar, çok yüksek hava sıcaklıklarında iç mekânın ısınma oranını azaltarak araç içindekilerin kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlar. Ayrıca kima sistemi, araç içerisini istenilen sıcaklığa soğutmak için daha az enerjiye ihtiyaç duyduğundan, yakıt tüketimini düşürerek çok daha verimli bir kişilik sergiler. Bu sayede hem yakıt tüketimi hem de emisyonlar azaltılır.

Daha fazlası için...