2.3.47.2, 2017-10-10 18:26:25

Assistance systems

Attention to detail: Leading the way in terms of the latest driver assistance systems.

Acil Durum Asistanı “Emergency Assist”.

Volkswagen'in "kazasız sürüş" idealine ulaşma yolundaki çalışmalarının en somut örneklerinden biri olan Acil Durum Asistanı "Emergency Assist", sınırlı da olsa tamamen otonom (otomatik) sürüş sağlayan bir aktif güvenlik teknolojisidir.

Acil Durum Asistanı "Emergency Assist", Lane Assist'in "sürücü müdahalesi beklentisi" zaman aşımına uğrayıp devreden çıkmasıyla birlikte devreye girer. Böyle bir durumda, önce sürücüyü hem sesli hem de görsel bir uyarıyla uyarır. Eğer tepki alamazsa bir fren atımı "pulse braking" ile son bir kez daha sürücüyü uyandırmaya/dikkatini çekmeye çalışır. Hala tepki alamadıysa ve eğer şerit çizgileri okunabilir durumdaysa aracı otonom sürüşle şeridinde tutar ve bir yandan da hızı çok yavaş bir şekilde düşürmeye başlar. Bu esnada 4'lü ikazları da yakarak çevrede seyreden araçları uyaran sistem sonunda aracı mevcut şeridinde tamamen durdurarak olası bir kazayı önlemede yardımcı olur.

Side Assist.

Keep everything in view when changing lane. Even vehicles you can’t see in your exterior mirror or when looking over your shoulder. “Side Assist” alerts you to vehicles up to 70 metres behind you and in the vehicle’s blind spot, which could present a potential danger should you change lane

Front & Rear Parking Sensors.

Park distance control is a parking aid to warn of the distance from obstacles at the front and rear. A repeated warning signal tells the driver how far the vehicle is from the obstacle. As the gap decreases, the frequency of the acoustic signal increases. It begins signalling when the vehicle is 1.60 metres from the obstacle. When only 20 centimetres of manoeuvring room remains, the warning sound becomes continuous. The system operates through up to 12 ultrasonic sensors mounted in the front and rear bumpers. The parking distance control at the front can be switched off to adjust to particular traffic situations, such as in stop and go traffic. The rear ParkPilot unit is automatically switched on when the reverse gear is engaged.

Area view.

Keeping an eye on what’s around: the optional Area View function. Area View feeds live images from around your Arteon straight into the cockpit.

Park Assist.

The optional park and steer assistant Park Assist manoeuvres you elegantly into your parking space. All you have to do is operate the accelerator, the clutch and the brake. The system takes care of the rest.

XDS.

Pure driving pleasure: the XDS electronic differential lock delivers improved traction and more responsive steering around bends, i.e. more agility during fast cornering.

Head-up display.

The standard Lane Assist function helps to prevent accidents caused by drivers unintentionally wandering out of their lane.