Volkswagen Blog Motor Hacmi

Motor Hacmi Nedir? 

Motor Hacmi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Yeni bir araç alırken dikkat edilmesi gereken pek çok detay mevcuttur. Bu detaylardan biri de aracın motor hacmidir. Peki, motor hacmi nedir ve neden önemlidir? Motor hacmi, benzin, mazot ya da LPG gibi yakıtları barındırır. Bu yakıtların yanmasıyla çalışmasını sağlayan motorun içinde bulunan silindirin hacmini ifade eder. Motorun içinde bulunan tüm silindirlerin toplamı olarak da söylenebilir. Motor hacminin ölçümü yapıldığında bu ölçüm, çoğunlukla litre cinsinde söylenir. Bu ölçü de motor içinde bulunan silindirlerin toplam sayısı ile ölçülür.

Motor Hacmi Nedir?

Motor hacmi, her araçta farklılık gösterir. Bir aracın performansını veya gücünü belirleyen önemli unsurlar arasında yer alır. Motorun hacmi ne kadar büyük bir ölçüye sahipse o kadar güç ve yakıt tüketimi gerçekleştirildiği söylenebilir. Motor hacminin genişliği, yakıt ve güç tüketimi ile doğrudan bir bağlantıya sahiptir. Motor hacmi konusunda merak edilen hususlardan biri de çalışma sistemidir. Motor hacmininin ölçümü, bu iki kısmın mevcudiyetine bağlıdır.

Motor içindeki silindirlerin çapı ve içerisinde bulunan pistonların en aşağı kısımdan en yukarı kısıma kadar olan mesafesi baz alınır. Silindir çapı, silindirin içinde bulunan pistonun dairesel hareketler yapması anlamına gelir. Strok ise pistonun en başıyla en sonu arasındaki mesafenin adıdır. Bu iki ifade, motorun hacminin ölçülmesinde kullanılır. Hesaplama için kullanılan bu iki değer, her motor cinsinde farklılık gösterir. Aracın gücünü ve performansını ifade eden önemli değerlerdir.

Motor Hacmi Ne İşe Yarar?

Araçlarda motor hacmi nedir sorusundan sonra motor hacminin ne işe yaradığı ve aracın performansını nasıl etkilediği, sıkça merak edilen konular arasında yer alır. Motor hacmi ne işe yarar dendiğinde akla ilk gelen, aracının performansını ve yakıt tüketimini etkilediğidir. Aracın gücünü ve maliyetini de etkileyen motor hacmi ne kadar güçlüyse araca biçilen değer de o kadar yüksek olabilir. Hacmin büyük olması, genellikle aracın daha yüksek güç ürettiğini ifade eder. Aracın hızlanma gücünün daha fazla olmasının yanı sıra, daha kısa sürede daha yüksek hız yapabilmesinin de yine hacim değerlerine bağlı olduğunu söylemek mümkündür. Motorun hacmi yüksekse aracın sergilediği performans da yüksek olacaktır. Motor hacmi, genel itibarıyla aracın sağladığı maksimum seviyedeki gücü ifade eder. Motorun hacmi ne kadar büyük olursa sağlanan yakıt ve hava karışımı da o ölçüde büyük olacaktır. Bu sayede daha fazla güç üreten motor, daha iyi çekiş gücü ve tork sağlayacaktır.

Motor hacminin genişliği, araçlardaki yakıt tüketimini de doğrudan etkiler. Motorun hacmi ne kadar büyük olursa tükettiği yakıt oranı da o kadar fazla olabilir. Bunun en önemli sebebiyse motor içinde bulunan yakıt ve hava karışımı için daha fazla alanın bulunmasıdır. Motor hacminin büyüklüğü, araca uygulanan sigorta primini de etkiler. Yüksek motorlu araçlara uygulanan sigorta primi daha yüksektir. Bu nedenle aracın vergilendirmesi de yüksek orana sahip olabilir. Bir diğer önemli husus ise aracın motor hacmine bağlı olarak daha yüksek seviyede performans göstermesinden dolayı sigorta primlerinin de yüksek olmasıdır. Bu durumda kısaca şöyle bir anlam çıkarmak mümkündür, motorun hacmi ne kadar büyük olursa aracın sağladığı performans, güç ve yakıt tüketimi, o oranda yüksek olabilir. Bu hususlar da beraberinde daha yüksek maliyeti getirebilir. Volkswagen SUV modellerinde kullanılan TSI motorlar, yüksek beygir gücü ve çekiş gücü sağlamak için daha küçük motor hacimlerini kullanır. Bu motorlar, ileri teknolojilerle donatılmıştır. Doğrudan enjeksiyon, yakıtın daha verimli bir biçimde yanmasını sağlar.

Motor Hacmi Nasıl Hesaplanır?

Aracın performansını etkileyen motor hacmi nedir ve nasıl hesaplanır soruları sık sık gündeme gelir. Motorun hacmi, bilindiği üzere strok ve silindir çapı değerlerinin hesaplanması sonucu ölçülür. Peki, motor hacmi hesaplama nasıl yapılır? Motor hacmi hesaplama için bir formül mevcuttur. Bu formüle uygun değerleri girerek doğru hesaplama yapmak mümkündür. Motor hacminin ölçümünde kullanılan formül, motor içerisinde bulunan silindirlerin değerlerinin toplamını ifade eder. Motor içerisinde kaç silindir varsa ve bu silindirlerin her birinin hacim değeri ne kadarsa basit bir işlemle hacim hesaplaması yapılması mümkündür. Motor silindir hacmini hesaplarken de pi sayısı, strok değeri ve silindir çapı dikkate alınır. Daha iyi anlaşılabilmesi için bu formülü, iyi bir örnekle genişletebiliriz. Bir aracın motorunun içinde dört adet silindir olduğunu varsayalım. Bu silindirlerin her birinin çapının yaklaşık 80 mm olduğunu düşünelim.

Aynı aracın strok değerinin 100 mm değerinde olduğunu biliyoruz. Bu değerleri göz önünde bulundurularak motor hacmini şu formül ile hesaplamak gerekir. Formül, (π/4) x (Silindir Çapı)^2 x Strok x Silindir Sayısı) / 4 şeklindedir. Bu doğrultuda (80/2)² x π x 100 / 4 = 804 sonucuna varılır. Bu sonuç bize, motorun silindir hacmini ifade ettiğinden aracın ortalama 0.8 nitelik bir hacme sahip olduğunu söylemek mümkündür. Motor hacminin büyüklüğü, aracın tükettiği yakıt oranın fazlalığını ya da azlığını ve performans gücünü temsil eder. Bu anlamda değerlendirildiğinde hacmi ne kadar genişse aracın o kadar fazla yakıt tüketerek daha yüksek oranda güç üretimi gerçekleştirdiğini söylemek mümkündür.

Motor hacmi düşükse yakıt tüketimi daha az olacağından aracın göstereceği performans gücü de bu orana bağlı olarak düşüş gösterebilir. Gelişen son teknolojiyle tasarlanan araçların motorlarında bu durum, değişkenlik gösterebilir. Teknolojinin ilerlemesiyle motor hacmi düşük olsa da yakıt tüketimini az sağlayarak daha etkili bir araç performansı görmek mümkündür. Bu nedenle araç seçimi yapılırken dikkat edilen unsurlar arasında motor hacmi ve  teknolojik donanım özelliklerine ayrıca dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Volkswagen SUV modelleriOpens an external link, daha küçük motor hacimlerinden çok daha fazla beygir gücü elde edilebilmesini sağlar. Düşük yakıt tüketim seviyesi ve yüksek verimlilik sunan teknolojisiyle öne çıkar. Hacimleri ve güçleri fark etmeksizin Volkswagen SUV araçları, dengeli ve sessiz bir şekilde çalışır ve yüksek güç üretir.

Motor Hacmi Yağ Tüketimini Etkiler mi?

Motorun hacmi, yağ tüketimini etkilediği için en düşük oranda yağ tüketerek yüksek performans sağlamak hedeflenir. Bu nedenle motor hacmi kaç olmalı sorusu gündeme gelir. Motor hacmi ne demek dendiğinde aracın performansını, gücünü ve yağ tüketimini etkileyen önemli bir değer olduğunu söylemek gerekir. Motor hacmi demek, aracın çalışmasını sağlayan, yanma özelliği gösteren yakıtların bulunduğu alan demektir. Araçlardaki yağ tüketimi, doğrudan hacminin genişliğiyle alakalı olmasa da etkileyen unsurlar arasında yer alır. Motor hacmi ne kadar fazlaysa yakıt tüketimi de bu oranda eş değerlik göstererek fazla olacaktır. Bunun sebebi de motor içerisinde bulunan silindirlerin sayısıdır. Silindir sayısı ne kadar fazla olursa daha fazla sürtünme ve yakıt-hava karışımı gerçekleşir. Yakıtın yanması için daha fazla enerji gerekir, bundan dolayı yağ tüketimi artış gösterir.

Araçlarda oluşan bu fazla yağ tüketimini azaltmanın elbette birkaç yolu vardır. Özellikle son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte daha az yakıt tüketen yüksek değerdeki hacim, yağ tüketiminin azalmasına da neden olmaktadır. Düzenli bakım, kaliteli yağ kullanımı, motor içinde yer alan malzemelerin temizliği ve kalitesi ve daha pek çok unsur yağ tüketimini azaltmak için önemlidir. Bu hususlar doğrultusunda motorun hacmi, yağ tüketimini artırsa da tek neden olmadığı için bu tüketimi azaltmanın ve kontrol etmenin yolları mevcuttur. Volkswagen SUV modellerinde kullanılan TSI motorlar, yüksek performansı, düşük yakıt tüketimi ve çevre dostu teknolojisiyle dikkat çeker. Bu teknolojiler sayesinde, kullanıcılara zengin bir sürüş deneyimi sunulur. TSI motorlarının benzersiz bir özelliği olan ACT teknolojisi, sürüş sırasında verimliliği artırırken yakıt tüketimini düşürmeye yardımcı olur. Bu da çevreye daha az emisyon salınmasını ve daha ekonomik bir sürüş tecrübesi sunar.  Volkswagen fiyat listesiOpens an external link ve araç özelliklerine göz atarak detaylı bilgi alabilirsiniz.