Volkswagen Lastik Bilgilendirmesi

Lastik Bilgilendirmesi

Lastikler ile İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey

Aracınızın yol tutuşu, fren mesafesi, konfor ve yakıt tüketimi değerlerine doğrudan etki eden lastikler ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı, Avrupa Birliği (AB/2020/740) normlarına uygun olarak düzenlenen lastik etiketlerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Ayrıca lastik üzerinde yer alan bilgilendirmelerin anlamlarını, lastik basıncı ile ilgili sıkça sorulan soruları ve Volkswagen’in lastik basınç izleme ve uyarı sistemleri ile ilgili bilgilendirmeyi de yine bu sayfada bulabilirsiniz.

Lastik Etiketleri

Lastik Etiketleri

Lastik Etiketleri

Lastiklerin Yakıt Verimliliği ve Diğer Parametreler ile İlgili Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelik (AB/2020/740) kapsamında, Volkswagen modelleri ile birlikte sunulan tüm lastik seçenekleri için lastik etiketi, teknik tanıtıcı materyal ve ürün bilgi formuna, aşağıda yer alan “Lastik Etiketlerini Görüntüleyin” butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz. Açılan web sayfasında;

İlgili model ve donanım seviyesi seçimlerini yaptıktan sonra “Araç Oluşturun” butonuna tıklayın.
Araç Oluşturucunun Jantlar kategorisinde yer alan lastiklerin etiketlerini "Daha Fazla Bilgi Alın" butonuna tıklayarak görüntüleyin.

Lastik Üzerinde Yer Alan Bilgilerin Anlamları

  1. Lastik Taban Genişliği: Milimetre cinsinden lastik taban genişliğini ifade eder. Binek araç modellerin lastikleri 125-335 milimetre arasında genişliğe sahiptir.
  2. Yükseklik-Genişlik Oranı: Yanak genişliğinin lastik taban genişliğine oranını ifade eder. 45 sayısı, lastik yanak yüksekliğinin lastik genişliğinin %45'i kadar olduğu anlamına gelir.
  3.  Lastik Tipi: R, lastiğin radial yani çelik kuşaklı olduğu anlamına gelir.
  4. Jant Çapı: İnç cinsinden jant ölçüsüdür.
  5. Yük Endeksi: Maksimum hız ile birlikte maksimum lastik yükünü gösterir. Örneğin, 94 değeri için 670 kilograma kadar izin verilir.
  6. Hız Endeksi: Lastiğin hız sınıfıdır. W hız sınıfı için, lastiğin yapabileceği maksimum güvenli hız 270 km'dir.
Lastik Basınç Sistemi

Lastik basıncını doğru seviyede tutmak, araç performansı, yakıt tüketimi ve sürüş güvenliği için önemlidir. Lastik basıncının olması gerekenden daha düşük ya da yüksek olması,  lastiğin ömrünü kısaltır, daha fazla yakıt tüketimine neden olur ve trafik kazası riskini de artırır. Lastik basıncının en uygun seviyede tutulması için de, Volkswagen 2014 yılından itibaren tüm modellerine Lastik Basınç Sistemi yerleştirmektedir. 

Volkswagen Lastik Basınç Kontrol Sistemi
Lastik Basıncı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Lastik Basınç İkaz Sistemi

Lastik Basınç İkaz Lambası

Lastik basınç ikaz lambasının yanıyor olması, lastik basıncının çok düştüğünü veya lastikte yapısal hasarlar oluştuğunu göstermektedir. Böyle bir durumda, aracınızı daha yavaş sürmeniz, ani fren ve manevralardan kaçınmanız ve hemen bir Volkswagen Yetkili Servisini ziyaret etmeniz önerilmektedir. 

Online Servis Randevusu

Bir sonraki periyodik bakım zamanınız mı yaklaşıyor? Ya da canınızı sıkan o çiziğin onarım zamanı artık geldi mi? Tüm bakım ve onarım işlemleriniz için hızlı bir şekilde randevu alabilirsiniz.

Daha fazlası için...