Volkswagen Motor Yağları

Motor Yağları

Motor Yağları ile İlgili Her Şey

Doğru motor yağı, motorunuzun bir tamamlayıcısı olarak onu aşınmalara karşı korur ve en yüksek performansı ve yakıt ekonomisini sağlamasına yardımcı olur. Yağ seviyesini nasıl doğru ölçebileceğinizden, viskozitenin ne anlama geldiğine ve farklı renklerde yanabilen motor yağı ikaz lambasının anlamlarından, doğru yağ seçimine kadar motor yağı ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu sayfada bulabilirsiniz.

Volkswagen Orijinal Motor Yağı
Volkswagen’in Tercih Ettiği Motor Yağları

Volkswagen’in tercih ettiği motor yağları en yüksek üretim kalitesine ve yağlama teknolojisine sahiptir ve tüm Volkswagen Yetkili Servisleri tarafından kullanılır. Motorunuzu en iyi şekilde koruması ve aracınızın performansını en üst düzeyde tutması için özel olarak geliştirilen ve uzun süren testlerle Volkswagen modellerindeki etkinlikleri kanıtlanan motor yağları hakkında detaylı bilgiyi, Volkswagen Yetkili Servislerinden alabilirsiniz.

Doğuş Otomotiv’in Volkswagen için tercihi Castrol

--:--

Motor Yağı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Motor Yağı İkaz Lambası

Motor yağı, aracınızın çalışması için hayati öneme sahip bir parçadır. Bu nedenle motor yağı kaynaklı bir sorun olduğunda, sürüş güvenliğinizi tehdit edecek durumlara veya geri dönülmez hasarlara karşı aracınız sizi bir ikaz lambası ile uyarır. Farklı renklerde yanabilen ve bu açıdan farklı anlamlara sahip olabilen motor yağı ikaz lambası hakkında gerekli bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Buna ek olarak daha detaylı bilgi almak isterseniz, aracınızın kullanım kılavuzuna da başvurabilirsiniz.

Motor yağı basıncı çok düşük veya yağlama sistemi arızalı

  • Sürekli Yanıyor: Aracınızdaki motor yağı basıncının çok düşük olduğunu gösterir. Motoru kapatın ve yağ seviyesini kontrol edin. İkaz lambası sarı renkle yanmaya devam ettiği sürece aracınızı kullanarak bir Volkswagen Yetkili Servisine gitmeniz tavsiye edilir.
  • Yanıp Sönüyor: Aracınızın motor yağlama sisteminin arızalı olduğunu gösterir. İkaz lambası sarı renkle yanmaya devam ettiği sürece aracınızı kullanarak bir Volkswagen Yetkili Servisini ziyaret edin ve motor yağı sensörünü kontrol ettirin.
Yağ Seviyesi Nasıl Ölçülür?

En iyi motor yağı bile motorunuzu ancak dolum seviyesi doğruysa korur. Aracınıza yetersiz seviyede ya da gereğinden fazla yağ koymak, motora zarar verebilir ve ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden, yağ seviyesini düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz. Eğer kendiniz de yağ seviyesini kontrol etmek isterseniz, nasıl kontrol edebileceğinizi bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

1
Aracınızı en az 10 km sürerek motorun ısınmasını sağlayın.
Volkswagen Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?
2
Aracınızı düz bir zemine park edin ve motoru kapatın. Ardından, sıcak motor yağının yağ karterinde toplanması için iki dakika bekleyin.
Volkswagen Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?
3
Araç kaputunu açın ve yağ çubuğunu dışarı çıkarın.
Volkswagen Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?
4
Yağ çubuğunu tüy bırakmayan temiz bir bezle silin.
Volkswagen Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?
5
Yağın fışkırmasını önlemek için yağ çubuğunu yavaşça ölçüm deliğine yerleştirin.
Volkswagen Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?
6
Yağ çubuğunu tekrar dikkatli bir şekilde dışarı çekin ve yağ seviyesini okuyun. Yağ filmi minimum ve maksimum işareti arasında olmalıdır. Bu durumda, seviye çubuğunu tam olarak yerleştirebilir ve memnuniyetle aracınızı sürmeye devam edebilirsiniz. Aksi takdirde en kısa zamanda bir Yetkili Servise başvurmalısınız.
Volkswagen Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?
Volkswagen Motor Yağı Viskozitesi
Motor Yağı Viskozitesi

Motor yağları sadece özellikleri açısından değil, aynı zamanda akış özellikleri, yani viskozite açısından da farklılık gösterir. Viskozite ile ilgili aşağıda yer alan sıkça sorulan soruları inceleyerek bilgi alabilirsiniz. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve aracınız için doğru motor yağı viskozitesini belirlerken destek almak isterseniz size en yakın Volkswagen Yetkili Servisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Yağ Viskozitesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Online Servis Randevusu

Bir sonraki periyodik bakım zamanınız mı yaklaşıyor? Ya da canınızı sıkan o çiziğin onarım zamanı artık geldi mi? Tüm bakım ve onarım işlemleriniz için hızlı bir şekilde randevu alabilirsiniz.

Daha fazlası için...