Dizel Bilgilendirmesi

Doğuş Otomotiv Basın Açıklaması

Değerli Müşterimiz,

Volkswagen AG, ürettiği EA189 dizel motor tipine sahip dizel araçlardaki emisyon konusu ile ilgili olarak gerçekleştirdiği kapsamlı teknik incelemeyi tamamlamıştır. Etkilenen araçlar için teknik çözümü içeren KBA onaylı güncellemeler, Ocak 2016’dan itibaren kademeli olarak model ve motor tipine göre uygulanmaktadır.

Gerekli teknik güncellemeler, yetkili servislerimiz tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.

Dizel emisyon konusundan etkilenen tüm araçların yol ve sürüş güvenliği kurallarına uygun olduğunu belirtmek isteriz.

Doğuş Otomotiv olarak konuyla ilgili gelişmelerden sizi en kısa sürede haberdar ediyor olacağız.

Saygılarımızla,

Doğuş Otomotiv

Sıklıkla Sorulan Sorular

Haberler

EA189 Motor Tipine Sahip
Dizel Araçlar İçin
Alınacak Teknik Önlemler

02 Şubat 2016

Volkswagen AG tarafından üretilen EA189 motor tipine sahip dizel araçlardaki emisyon konusu ile ilgili olarak üretici tarafından kapsamlı teknik araştırma gerçekleştirilmiş olup, yapılan çalışmalar doğrultusunda etkilenen araçlarla ilgili teknik çözümü içeren güncelleme Şubat 2016’dan itibaren kademeli olarak model ve motor tipi bazında uygulanmaya başlanacaktır.

EA189 motor tipine sahip dizel araçlar için alınacak olan teknik önlemlere ilişkin video aşağıdaki linkten izlenebilir.

Bilgilendirme videosu : https://youtu.be/8jKwYwqerzQOpens an external link

Doğuş Otomotiv Basın Açıklaması

27 Kasım 2015

Volkswagen AG tarafından üretilen EA 189 motor tipine sahip dizel araçları kapsayan durum ile ilgili daha önce yaptığımız açıklamalarda, Doğuş Otomotiv olarak üretici firma ile konuyla ilgili kesintisiz bir iletişim halinde olduğumuz ifade edilmişti.

Volkswagen AG 25.11 tarihli basın açıklamasında; EA189 motor tipine sahip dizel araçlardaki emisyon sorununa yönelik KBA (Almanya Federal Motorlu Taşıtlar Dairesi) tarafından onaylanan teknik çözümün, Ocak 2016 tarihinden itibaren tüm pazarlarda uygulamaya alınmasının planlandığını bildirmiştir.

Avrupa pazarlarıyla eş zamanlı olacak şekilde Türkiye’de de gerçekleştirilecek uygulama ile etkilenen tüm araç sahipleriyle bağlantıya geçileceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Doğuş Otomotiv

Doğuş Otomotiv Basın Açıklaması

20 Ekim 2015

Tüm kamuoyunun bilgisinde olan Volkswagen AG tarafından üretilen EA189 EU5 motor tipine sahip dizel araçlarla ilgili Doğuş Otomotiv açıklamasıdır:

Volkswagen AG yetkilileriyle sürdürmekte olduğumuz görüşmeler neticesinde, tarafımızca alınan kararla gönüllü olarak, Jetta ve Caddy modellerimizde sadece  EA189 EU5 1.6 TDI motor tipindeki araçların satışını bu akşam itibarıyla geçici olarak durdurmuş bulunmaktayız. Diğer modellerimizin satışı ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Doğuş Otomotiv

Doğuş Otomotiv Basın Açıklaması

4 Ekim 2015

Volkswagen A.G tarafından yapılan açıklama üzerine kamuoyunun bilgisinde olan EA 189 motor tipindeki dizel araçlar ile ilgili olarak Doğuş Otomotiv'in açıklamasıdır:

Volkswagen Grubu markaları tarafından yapılan açıklama uyarınca; etkilenen araçlar dahil olmak üzere Türkiye’de satışa sunulan tüm araçlarımızın ülkemizin resmi mevzuatlarına, sürüş ve yol güvenliğine uygun olduğunu belirtiriz.

Üretici firmaların devam eden çalışmaları doğrultusunda teknik güncellemeler yapılabilecektir. Gelişmelerle ilgili müşterilerimizle iletişime geçilecektir.

Doğuş Otomotiv

Doğuş Otomotiv CEO'su Sn. Ali Bilaloğlu'nun Basın Açıklaması

28 Eylül 2015

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA)'nın yayınladığı bir rapora dayanarak Volkswagen'in 2008-2014 model bazı dizel araçlarının ABD çevre standartlarına uymadığını tespit etmesini takiben başlayan süreçle ilgili Doğuş Otomotiv olarak gelişmeleri yakından takip etmekte, konuyla ilgili Volkswagen Grubu ile sürekli temas halinde bulunmaktayız.

Türkiye distribütörlüğünü üstlendiğimiz Volkswagen Grubu, konuyla ilgili şu anda hızlı, şeffaf ve kararlı çok kapsamlı bir araştırma gerçekleştirmektedir. Tüm dünyada ve Türkiye'de etkilenen araçların detayı, Volkswagen AG'nin yürütmekte olduğu araştırma sonucunda belirlenecektir.

Bununla birlikte, VW AG'den yapılan açıklama uyarınca; söz konusu durumdan etkilenen araçlar da dahil olmak üzere tüm araçlarımızın sürüş ve yol güvenliğine uygun olduğunu da belirtiriz.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

Doğuş Otomotiv