Volkswagen orijinal parça periyodik bakım

Periyodik Bakımda Değişen Parçalar ve Sarf Malzemeler

Aracınızın bakım ve onarım işlemlerinde kullanılan Volkswagen Orijinal Parçalar® ve Sarf Malzemeler, fabrika standartlarına uygun olarak aracınızın sistemleri ile tam bir uyum içimde çalışabilmeleri için özel olarak geliştirilmiş ve üretilmiştir.

 • Motor Yağı Orijinal Parçalar

  Motor Yağı

  Motor Yağı, motor içindeki hareketli parçaların sürtünmesini azaltmaya yarar. Bu anlamda motorun ömrünü uzatır, soğutma sistemine yardımcı olur, yakıt ekonomisi ve performans değerlerini artırır.

  Değişimi Neden Gereklidir?

  Motor içinde dolaşan Motor Yağı çok yüksek basınçlara, sürtünmelere ve sıcaklıklara maruz kalır. Aracınız için en uygun Motor Yağı bile bu zorlu çalışma koşulları altında, belirli bir kilometre sonra etkinliğini kaybeder ve görevini eskisi gibi yerine getirememeye başlar. Bu nedenle artan motor içi sürtünmelerin araçta oluşturabileceği arızalar düşünülerek, Motor Yağı değişiminin mutlaka ve zamanında yapılması önerilir.

 • Yağ Filtresi

  Yağ Filtresi

  Motorun tüm sürtünme yüzeylerinin korunması ve bu sayede uzun yıllar boyunca sorunsuz çalışması için etkin yağlamaya destek olan Yağ Filtreleri, yağ içinde biriken kirleri emer ve motor içinde dolaşan yağın doğru akışkanlıkta kalmasını sağlar.

  Değişimi Neden Gereklidir?

  Motorun normal çalışma çevrimi sırasında ortaya çıkan mikroskobik parçacıklar, tanecikler, kurum ve talaş zerrecikleri, dolaşımda kaldıkları süre boyunca motora zarar verebilir. İstenmeyen bu yabancı maddeleri en iyi şekilde filtreleyen ve tutan Yağ Filtreleri, zamanla doldukları ve etkin koruma işlevlerini yitirdikleri için değiştirilmelidir.

 • Fren Hidroliği Periyodik Bakımda Değişenler

  Fren Hidroliği

  Fren sistemleri hidrolik basınç ile çalışır. Fren pedalına basıldığında bu hidrolik sıvılar, fren sistemi boyunca hareket ederek sürtünme yüzeylerini aktive eder ve frenleme sağlanır.

  Değişimi Neden Gereklidir?

  Fren hidrolikleri, zamanla içlerinde su molekülleri oluşabilen sıvılardır. Normal kullanımda bile fren sistemlerinde oluşan çok yüksek sıcaklıklara maruz kalan Fren Hidroliklerinin içinde oluşmuş olan bu su buharlaşarak fren hattında hava boşlukları oluşmasına, bu boşluklar nedeniyle de fren basıncının iletilememesine ve fren gücünün tamamen kaybolmasına yol açar. Bu nedenle Fren Hidroliğinin değişiminin zamanında yapılması önerilir.

 • Hava Filtresi Periyodik Bakımda Değişen Parçalar

  Hava Filtresi

  Hava Filtresi, motora giren havayı toz ve kirlerden arındırarak, bu istenmeyen unsurların motorun hassas iç aksamına ulaşmasına engel olur. Motorun ömrünü uzatır, doğru debide ve temiz hava akışını sürekli kılarak performansı ve yakıt verimliliğini yükseltir.

  Değişimi Neden Gereklidir?

  Volkswagen’inizin motoru, ancak emilen hava temiz ve doğru akış miktarına (debi) sahip olduğu takdirde hesaplanan performansı ve yakıt ekonomisini sağlayabilir. Özellikle ülkemiz gibi kirli yollara sahip ortamlarda zamanla dolan Hava Filtresi, motora ihtiyaç duyduğu kalitede havayı sağlayamamaya başlar. Bu da performansı ve yakıt tüketimini olumsuz yönde etkiler, uzun vadede motor ömrünü kısaltır.

 • Toz ve Polen Filtresi Periyodik Bakımda Değişenler

  Toz ve Polen Filtresi

  Toz ve Polen Filtreleri, polen ve yaprak parçaları gibi büyük partiküllerden toza ve mikroskobik alerjenlere kadar pek çok unsuru süzebilir. Üstelik aktif karbon katmanı sayesinde bakteri ve kötü kokuları da nötralize ederek, araç içinde temiz ve sağlıklı bir atmosfer oluşturulmasını sağlar.

  Değişimi Neden Gereklidir?

  Görevi toz, kurum, bakteri ve polenleri süzerek aracın içerisine alınan havayı temizlemek olan Toz ve Polen Filtresi, zamanla bu istenmeyen partiküllerle dolarak işlevini yitirebilir, aktif karbon tabakası etkisini kaybederek bakteri üremesine ve istenmeyen kokulara neden olabilir. Belirlenmiş periyodlarda değişimi, araç içinde seyahat edenlerin sağlığı için önemli ve gereklidir.

 • Karter Tapası Periyodik Bakımda Değişenler

  Karter Tapası

  Motor yağ karterinin altında bulunan ve motor yağı değişiminde kirli yağın boşaltılmasında kullanılan tahliye çıkışını kapatan Karter Tapası, özel contası ve fabrikanın önerdiği sıkma torku ile motor yağının sızmasına ve kaybedilmesine engel olur.

  Değişimi Neden Gereklidir?

  Karter Tapaları ve contaları tek kullanımlık sarf malzemelerdir. Sadece fabrikanın tavsiye ettiği sıkma torkunda sıkıldıklarında vaad ettikleri sızdırmazlığı sağlarlar ancak bu esnada ezilen contaları nedeniyle tekrar kullanılamazlar, kullanılırlarsa yağ sızıntılarına neden olurlar. Yağ sızıntıları, belirli bir süre sonra motor yağının azalmasına, yağ basıncının kaybedilmesine ve motorun zarar görmesine neden olur.

Bir Sorunuz Mu Var?

Bir Sorunuz Mu Var?

Periyodik Bakımda Değişen Parçalar İletişim Formu

Periyodik bakımda değişen parçalar ve sarf malzemelerle ilgili sizi aramamız için formumuzu doldurun ya da size en yakın yetkili servisten hemen servis randevunuzu oluşturun.

Daha fazlası için...

Daha fazlası için...