Volkswagen Araç Terimleri Sözlüğü 0-9

14 Yönlü ergoActive Koltuklar hakkında daha detaylı mı bilgi almak istiyorsunuz? Ya da 4MOTION® ve 4XMOTION® arasındaki farkları mı öğrenmek istiyorsunuz? Volkswagen'in sayısız teknolojilerinin göz alıcı dünyasını şimdi keşfedebilirsiniz.

1

10/12/18 Yönlü Koltuklar

Volkswagen Yönlü Koltuklar

Çok fonksiyonlu koltuk, uzun mesafelerde dahi yorgunluğu ortadan kaldırırken konforlu bir yolculuk yapmanızı da sağlar.

Rahatlık hissi, kişiye özel olarak ayarlanan uygun bir oturma pozisyonu ile sağlanır. Bu amaç doğrultusunda, koltuğun kapsamlı bir şekilde ayarlanması ve farklı vücut yapılarına uyarlanması mümkündür. Koltuk sırtlığına entegre edilmiş bel desteği, omurgaya binen yükü azaltır ve hatalı duruş, kasılma veya önceden mevcut olan sırt sorunlarından kaynaklanan olası ağırları önler. Elektrikli kumanda, koltuğun konforlu ve kademesiz olarak ayarlanmasına olanak tanır.

10 yönlü koltuk, boylamasına ayarın yanı sıra koltuk yüksekliği ve derinliği, sırtlık eğimi ve bel desteği için uyarlama imkânı sunar.

12 yönlü koltuk, boylamasına ayarın yanı sıra koltuk yüksekliği ve derinliği, oturma alanı, sırtlık eğimi ve bel desteği için uyarlama imkânı sunar.

18 yönlü koltuk, lüks sınıfına giren bir konfora sahiptir.. Boylamasına ayarın yanı sıra koltuk yüksekliği ve derinliği, oturma alanı, sırtlık eğimi, sırtlık başı, bel desteği, başlık yüksekliği ve tüm bunların yanı sıra oturma alanının derinliği için uyarlama imkânı sunar.

 

 

14 Yönlü ergoActive Koltuklar

Volkswagen 14 yönlü koltuklar

“ergoActive koltuklar”, gelişmiş ergonomik özellikleri ve masaj fonksiyonuyla vücudu rahatlatarak ekstra konfor sağlar.

İlk kez Golf 7’de sunulmaya başlanan ergoActive koltuklar Titanyum Siyah “New York” kumaş ve “Vienna” deri karışımı döşemeler ve sportif yan desteklerle birlikte sunulur. Sürücü tarafı için 14 yönlü ayar imkanı sunan “ergoActive koltuklarda”, yükseklik, sırtlık açısı, minder uzunluğu ve koltuk başlığı yükseklik ayarları manuel olarak yapılırken, 4 yönlü bel desteği ayarı elektrikli olarak yapılabilmektedir. Sürücü koltuğu aynı zamanda, uzun yolculuklarda yorgunluğu azaltan elektrikli bir masaj fonksiyonuna da sahiptir.

“ergoActive koltuklar”, Alman - Daha Sağlıklı Sırt ve Bel Hareketi “AGR - Aktion Gesunder Rücken” tarafından onaylanmış ve tavsiye edilen ürünler arasına alınmıştır.

 

 

2

2 Akülü Konsept

Volkswagen 2 Akülü Konsept

Cam otomatikleri, koltuk ısıtma sistemleri ve güvenlik donanımları gibi araç içerisinde bulunan elektronik sistemlerin ve konfor donanımlarının artan sayısı, elektrik enerjisine günden güne daha çok ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.

Bu nedenle bazı modellerde, motor tipine ve donanıma bağlı olarak, marş motoru ve merkezi elektrik sisteminin yanı sıra bir de ikili akü konsepti mevcuttur. Normal işletim esnasında, marş motoru için gerekli akımı marş motoru aküsü sağlar ve diğer elektrikli donanımların ihtiyaç duyduğu akımı ise merkezi elektrik sistemi sağlar. Bağımsız bir merkezi elektrik kontrol ünitesi, akülerin şarj durumunu sürekli olarak denetler ve akülerden birinin şarj durumu yetersiz olması durumunda diğerinin bu aküyü desteklemesini sağlar.

 

 

4

4MOTION®

Volkswagen 4motion

4MOTION®, Volkswagen’in 4x4 çekiş sistemidir.

Volkswagen’in 4x4 çekiş sistemindeki motor gücü, ihtiyaca uygun bir şekilde dört tekerleğe dağıtılır.

Motorun boylamasına monte edildiği modellerde, tahrik güçlerinin ön ve arka aksa dağıtılmasını sağlayan bir Torsen® diferansiyeli bulunur. Enine monte edilmiş motorlarda ise bir Haldex® kavrama kullanılır.

4MOTION® sistemi yüksek seviyede aktif güvenlik, neredeyse tüm zeminlerde güvenli çekiş ve yandan esen rüzgârda bile daima sağlam bir yol tutuş sunuyor. 4x4 çekiş sisteminin etkinleştirilmesiyle birlikte devreye giren ve “süreklilik sunan güvenlik avantajları", onun diğer sistemlerden belirgin şekilde üstün olduğunu hemen fark ettirir. 4MOTION® teknolojisi aynı zamanda elektronik stabilizasyon programı (ESP), elektronik patinaj önleme sistemi (ASR), elektronik motor çekiş kontrolü (MSR) ve elektronik diferansiyel kilidi (EDL) gibi tüm sürüş dinamiği kontrol sistemleri ile kombine edilebiliyor.

 

 

4XMOTION®

Volkswagen 4xmotion

4XMOTION®, Touareg modelinin elektronik kumandalı ve sürekli 4x4 çekiş sistemidir.

Bu aracın arazide olağanüstü performans sunmasının temelinde sürekli 4x4 çekiş sistemi yatıyor. Touareg, lamelli bir kavramaya ve redüksiyon dişli grubuna sahip kilitlenebilir bir merkezi diferansiyele sahiptir. Normal işletim sırasında kaymaya bağlı olarak ön ve arka aksta kademesiz güç dağıtımı gerçekleşir. Ayrıca diferansiyelin kilitlenmesi de mümkün olduğundan istikrarlı bir tahrik dağıtımı sağlar. Zorlu arazi kullanımı için şanzımanın redüksiyon kademesi (2,69:1), yürür aksam şalteri üzerinden elektrikli olarak etkinleştirilebilir. Bu sayede, çok düşük hızlarda dahi maksimum tahrik gücü elde edilebilmesine olanak tanınır. Touareg bu özellik sayesinde %100’e (45°) kadar ulaşan bir tırmanış kabiliyetine ulaşabilmektedir. İsteğe bağlı olarak %100 kilitleme etkisi olan bir çapraz kilitlemeli arka aks diferansiyeli de sipariş edilebilir. Diferansiyel kilidinin etkinleştirilmesi (%100) sürücünün kendi talebine bağlıdır. Çapraz kilitleme, çekiş ve sürüş dinamiğin iyileştirilmesi amacıyla duruma bağlı olarak otomatik bir şekilde de etkinleştirilir.