Far Sensörü

Volkswagen Far Sensörü

Far Sensörü, sürücünün elle etkinleştirme veya devre dışı bırakılma için müdahalesini gerektirmeden, yolun optimum şekilde aydınlatılmasını sağlar. Sistem böylece, sürücü için belirgin oranda bir konfor ve güvenlik kazanımı sunar.

Hava kararmaya başlayınca veya gündüz saatlerinde bir tünelden geçildiğinde kısa hüzmeli farlar otomatik şekilde açılır. Bu sayede araç, tüm yayalar ve trafikte seyreden sürücüler tarafından da daha iyi ve daha kolay algılanabilir.

 

 

Far Yıkama Sistemi

Volkswagen Far Yıkama Sistemi

Far temizleme sisteminde bulunan elektrikli su jetleri, farın dış yüzeyine yüksek basınçla su veya temizleme sıvısı püskürterek farı temizler.

Bu sayede yağmur, kar ve sıçramalar sonucunda oluşan kirlerde dahi optimum görüş sağlanır. Far yıkama sistemi xenon farlı modellerde standart olarak sunulmaktadır.

 

 

Fender Ses Sistemi

Volkswagen Fender Ses Sistemi

65 yıllık ses sistemleri ve amfi sistemleri deneyimine sahip Fender markasının bilgi birikimini otomotiv endüstrisine sokan Volkswagen – Fender ortaklığının ilk örnekleri 2011 yılında ortaya çıkmaya başlamıştır.

“Yüksek ve alçak ses düzeylerinde yüksek berraklık”, “bozulma olmaksızın çevrilebilen yüksek ses seviyeleri”, “çok yüksek bas tepkileri” ve “detaylı orta-seviye tonlar” felsefesiyle, Volkswagen otomobillerine özel olarak geliştirilen Fender ses sistemleri, Wolfsburg’da özel olarak kurulan laboratuvarda geliştirilmiştir. Tüm modellerde 8 adet hoparlör bulunur. Modelden modele farklılık göstermekle beraber, 17 cm ila 20 cm çapındaki Fender-Twins ana hoparlörlere, bagaj bölümüne yerleştirilmiş Fender Bassman isimli özel subwoofer eşlik eder.

Fender ses sistemi ile gerçek Hi-Fi stereo deneyimi, Volkswagen modelleri ile buluşmuştur.

 

 

Fren Enerjisi Geri Kazanımı

Volkswagen Fren Enerjisi Geri Kazanım

Frenleme sırasında açığa çıkan enerji, geri kazanım yöntemi ile alternatör tarafından elektriksel enerjiye dönüştürülür. Bu elektrik enerjisi aküde depolanır ve gelecek hızlanmalar için hazırda bekletilir. Bu sayede akü elektrik tüketicilerini besleyebilir ve alternatörün motor üzerine uyguladığı yük azaltılabilir.

Uygun alternatör ve akü ile birlikte sisteme akıllı bir akü yönetim sistemi de dâhildir. Bu akıllı akü yönetim sistemi, akünün şarj durumu için ek denetim fonksiyonları içerir.

Fren enerjisi geri kazanım sistemi, Volkswagen’in BlueMotionTeknolojileri altında topladığı verimli ve çevre dostu teknolojilerin arasında yer alır.

 

 

Frenler

Volkswagen Frenler

Aracınızın fren sistemi, güvenlik açısından büyük önem taşır. Frenler ne kadar etkili ise, belirli bir hızdan durma noktasına kadar kat edilen fren mesafesi de o kadar kısa olmaktadır. Frenler; aracın motor gücüne, araç ağırlığına ve muhtemel sürüş hızlarına göre uyarlanmış olmalıdır.

Optimum güvenliğin sağlanması için modern araçlar iki fren devresine sahiptir. Bunlar, her iki aksta bulunan tekerleklere çaprazlama etki eder. Küçük ve kompakt araçlarda ön aksta bulunan disk frenler ve arka aksta bulunan tambur frenler yeterli bir frenleme sağlamaktadır.

Volkswagen, daha yüksek motor gücüne sahip olan modellerde ve orta sınıf araçlarda ön aksta daha yüksek performanslı, içten havalandırmalı diskler, arka aksta ise ilave disk frenler kullanır. Volkswagen araçlarındaki frenler günümüzde seri şekilde asgari olarak anti blokaj fren sistemini (ABS), fren destek sistemini (HBA)ve elektronik fren gücü dağıtım sistemini (EBD) içerir.