Lastik Basınç Sistemi

Volkswagen Lastik Basınç Sistemi

Lastik basınç sistemi, ABS’nin tekerlek devir sensörleri ile ortaklaşa olarak çalışır. Lastik basıncının azalması sonucunda ilgili tekerleğin yuvarlanma yarıçapı küçülür ve aynı hızda seyir edilmesine rağmen diğer tekerleklere göre daha hızlı dönmeye başlar. Bu gibi bir durumda sistem gösterge panelinde belirtilen uyarı ikonu sayesinde sizi uyarır. Lastik basıncı sürücü tarafından kontrol edildikten sonra, torpido gözünde yer alan lastik basınç sistemi butonuna basılarak sistem sıfırlanır.

Lastik basıncını yakından izleyen kontrol sistemi bu sayede sürücüye büyük destek sunar. Lastik basınçlarının optimum şekilde tutulması sonucunda lastiklerin kullanım ömrü uzar ve yakıt tüketimi düşürülür.

 

 

Lastik Tamir Kiti

Volkswagen Lastik Tamir Kiti

Lastik tamir kiti “Tyre Mobility Kit”, özellikle lastiklerin yerle temas etmiş olduğu yüzeyde yer alan küçük hasarları (azami 4 mm çapa kadar) sızdırmaz duruma getirmek ve onarılmış lastiği yeniden şişirmek için kullanılır.

Kit aşağıda yer alan bileşenleri içerir:

 • Subap takımı tornavidası
 • "Azami 80 km/h" veya "Azami 50 mph" hız bilgileri içeren çıkartmalar
 • Kapatma tıpalı doldurma hortumu
 • Kompresör
 • Lastik şişirme hortumu
 • Lastik dolum basıncı göstergesi 
 • Hava tahliye cıvatası 
 • Açma ve Kapatma şalteri
 • 12 Volt’luk soket kablosu
 • Sızdırmazlık maddeli lastik dolum tüpü 
 • Yedek supap
 
 

LED "Basic" Farlar

Volkswagen LED "Basic" Farlar

LED farlar, halojen farlara göre %15 daha fazla aydınlatma performansı sunar. Halojen farlara göre gün ışığına daha yakın bir aydınlatma teknolojisi kullanan LED farlar gece sürüşleri esnasında sürücüyü büyük ölçüde rahatlatarak daha güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlar.

Bu farları ön plana çıkaran özellikler arasında sahip oldukları uzun ve yanal aydınlatma karakteristikleri yer alıyor. Sundukları diğer avantajlar arasında ise düşük güç tüketimi yanı sıra klasik halojen ve xenon farlara nazaran daha uzun bir kullanım ömürleri olmasıdır. Passat modelinde; reflektör teknolojisi ile aydınlatma sağlayan LED “Basic” farların ışık şiddeti 640 lümen’dir. Far grubu 12 LED elemanından oluşan sistemde sinyal lambaları da  aynı teknoloji ile çalışmaktadır.

İlgili Linkler:

 
 

LED "High" Farlar

LED “High” farlar, projeksiyon teknolojisi (lensler) ile yapılan aydınlatma sayesinde dinamik viraj farları, bagaj yükü/otoyol/şehir içi için ışık huzmesini otomatik olarak uyarlayabilir.

Gelişmiş ön bölge aydınlatma sistemi “AFS” ve Dinamik Viraj Farları ile birlikte sürüş koşullarına en uygun şekilde aydınlatma sağlar. LED “Basic” farlara göre daha fazla olan 1.100 lümen’lik ışık şiddeti ile aydınlatma sağlamaktadırlar. Aydınlatma grubu 32 LED elemanından oluşmaktadır.

İlgili Linkler:

 
 

LED Matrix Farlar “IQ. LIGHT”

Volkswagen LED Matrix Farlar

Sürüş ortamına uygun tepkiler veren ve birbirinden bağımsız hareket birçok (128 adet) LED modülden oluşmaktadır.

Saatte 35 km hıza kadar olan hızlarda sürücünün görüş alanında kalan aracın ön çevresi daha geniş aydınlatılır.  Bu sayede kaldırım veya yol kenarındaki olası engel ve tehlikeler daha rahat tespit edilebilir.

Saatte 35 km hız aşıldığında ise far grubundaki aydınlatmalar otomatik olarak yolun daha uzak kısımlarını gösterecek şekilde çalışır.

Virajlarda ise bağımsız LED modülleri direksiyondan gelen yönlendirme komutlarına göre viraj içini aydınlatarak sürücünün daha geniş bir görüş açısına sahip olmasını sağlamaktadır.

LED Matrix farlar “”IQ. LIGHT”, Dinamik Uzun Far Asistanı “Dynamic Light Assist” ile entegre edildiğinde ise ön cama yerleştirilen bir kamera sayesinde uzun hüzmeli farlar açıldığında bağımsız LED modüller önde ilerleyen ve karşıdan gelen diğer sürücülerin gözünü almayacak şekilde ışık dağılımını dinamik olarak ayarlamaktadır. Kalan diğer LED modüller ise uzun hüzmeli far konumunda çalışmaya devam etmektedir. Bu sistem ayrıca trafik işaret levhalarından yansımayı engelleyerek sürücünün görüş açısını en iyi şekilde muhafaza etmektedir.

 

 

LED “Mid” Farlar

LED “Mid” farlar kısa hüzmeli farlarda projeksiyon, uzun hüzmeli farlarda ise reflektör teknolojisini kullanmaktadır.

Golf modelinde sunulan Led “Mid” farların sadece bir tanesinde toplam 35 LED modül yer almaktadır.

Bu sayede gece sürüşlerinde gün ışığına en yakın aydınlatma sağlanarak sürüş güvenliği arttırılmaktadır.

 

 

LED Stop Lambaları

Volkswagen LED High Stop Lambaları

LED stop lambaları, aracınızın dış görünümüne zenginlik katmanın dışında sürüş güvenliğinizi de artırır.

Özellikle gece sürüş koşullarında akkor lambalara oranla daha parlak ışık yayan, daha hızlı ve keskin tepkiler veren ve daha uzun ömürlü olan LED farlar, aracınızın karanlıkta diğer sürücüler tarafından rahatlıkla fark edilebilmesini sağlar ve olası kazaları önlemeye yardımcı olur. Benzer bir senaryo kötü hava koşullarında, özellike sisli sürüş koşullarında da geçerlidir.

 

 

LED Teknolojisi

Volkswagen LED Teknolojisi

LED farlar (Light Emitting Diode), halojen ampullerle kıyasla çok daha uzun bir ömre ve çok daha düşük elektrik tüketimine sahip olan yarı iletken ışık kaynaklarıdır.

Alışılmış ampullere kıyasla LED teknolojisinin avantajları şunlardır: Daha düşük enerji tüketimi, daha kısa tepki süresi, daha kompakt dizayn ve daha uzun ömür.

Volkswagen’de LED farlar, stop lambalarında, dış dikiz aynalarının gövdesindeki sinyal lambalarının içinde ve benzeri alanlarda kullanılır. LED’lerin yüksek işletim güvenliği ve ömrü, stop lambaların devre dışı kalma olasılığını düşürdüğünden dolayı güvenliği arttırır.