Panoramik Açılır Cam Tavan

Volkswagen Panoramik Açılır Cam Tavan

Panoramik Açılır Cam Tavan, Volkswagen modellerinde sunulan bir tavan açma sistemidir ve modele bağlı olarak bir veya iki ayrı cam parçadan  oluşur.

Panoramik Açılır Cam Tavan, elektrikli olarak kontrol edilen yukarı kaldırma ve geriye doğru açılma fonksiyonuna sahiptir. Geriye doğru açılma esnasında 2 ayrı parçadan oluşan cam tavanın önde yer alan cam bileşeni, arkada yer alan cam bileşeninin üstüne doğru sürülür. Bu tip sistemlerde arkadaki cam elemanı sabittir ve açılma fonksiyonu bulunmamaktadır.

 

 

Panoramik Cam Tavan

Bazı modellerinde kullanılan Panoramik Cam Tavan sistemleri, tek parça büyük boyutlu bir cam yüzey sunar.

Ön cam üst çizgisinden itibaren araç tavanının yaklaşık ¾’lük bir bölümünü kaplayan Panoramik Cam Tavan, elektrikli olarak yukarı doğru kaldırma fonksiyonuna sahiptir. Bu tavan tipi, güneş ışınlarına karşı ek bir koruma önlemi olarak yarı şeffaf bir siperliğe sahiptir.

 

 

Park Asistanı "Park Assist"

Volkswagen Park Asistanı

Park Asistanı "Park Assist", aracınızı otomatik şekilde yola paralel ya da dik olarak park etmenize yardımcı olur.

Ayrıca paralel olarak park ettiğiniz yerden bu sistem sayesinde otomatik olarak çıkabilirsiniz. Sistem sürücüye, uygun park alanına ideal çizgide park edebilmek için kendi kendine optimum direksiyon hareketlerini gerçekleştirerek destek sunar. Bu esnada park boşluğun ölçümü, start pozisyonunun belirlenmesini ve direksiyon hareketlerinin kumandasını otomatik olarak "Park Assist" kontrol eder. Sürücüye ise sadece gaz vermek ve fren yapmak görevleri kalır. Bu esnada sürücü her zaman araç hâkimiyetine sahiptir ve istediği an sistemi devreden çıkartabilir.

Sürücü Park Asistanını, orta konsolda bulunan "Park Assist" butonu üzerinden etkinleştirmeli ve sonra azami 40 km/h hızla ve 0,5 ile 1,5 m arasında kalan bir mesafeyle yol kenarında ilerlemelidir. Park asistanı "Park Assist", geçiş esnasında (örneğin tek yönlü bir yolda) hem sağ hem sol yol kenarıda kalan mevcut park yerleri konusunda tarama yapar. Sürücü, park etmek istediği yöne doğru sinyal vererek yolun hangi tarafına park etmek istediğini sisteme bildirebilir. Park Asistanı, araçtan en az 1,1 m daha uzun olan bir park boşluğu algıladığında, çok fonksiyonlu göstergede "Park yeri algılandı" mesajını gösterir. Ardından sürücü doğru başlangıç konumuna yönlendirilir ve sürücüden geri vitese geçmesi talep edilir. Bu adımdan sonra geri vitese geçildiği an, park asistanı devreye girer ve otomatik olarak direksiyon manevralarını gerçekleştirir. Bu esnada çok fonksiyonlu göstergede sistemin devrede olduğuna ve otomatik park esnasında ters yönden gelen araç ya da cisimlere dikkat edilmesi gerektiği hususunda  bir metin belirir.  

Sistem hassas bir şekilde aracın hızını ayarlayarak aracı park yerine yönlendirilir ve park etme işlemi bittiğinde görsel park desteği sistemini aktifleştirerek radyo ve radyo navigasyon sistemi üzerinde aracın ön ve arkaya olan uzaklıkları gösterilir. Otomatik park esnasında yapılan manevraların adedi, park boşluğun uzunluğuna bağlıdır. Park boşluğu ne kadar kısa ise, o kadar çok park manevrası gerekli olur. Paralel park için aktivasyon butonuna bir kere, dikine park için iki kere basılması gerekmektedir.

Park Asistanı "Park Assist 3.0" özelliğine sahip modeller, normal park asistanının özelliklerine ilave olarak sürücünün aracı ileri doğru ön kısımdan yola dik olarak boylamasına park etme işlemi gerçekleştirilemediğinde otomatik olarak park edilmesine yardımcı olur. Sistemin çalışması için boylamasına park işleminin önce sürücü tarafından denenmesi gerekmektedir. Park işlemi gerçekleştirilemediğinde sürücü park asistanını, orta konsolda bulunan "Park Assist" butonu üzerinden etkinleştirmelidir. Sistem boylamasına park işlemi için araç uzunluğundan 80 cm daha fazla boş alana ihtiyaç duymaktadır.

Bu özellik modelden modele değişiklik gösterebilir. Daha detaylı bilgi için Volkswagen Yetkili Satıcınıza başvurabilirsiniz.

Sürücü, park yardım asistanını istediği an kapatabilir ve aracı kendisi kontrol edebilir.

 

 

Pasif Güvenlik Sistemleri

Volkswagen Pasif Güvenlik Sistemleri

Pasif Güvenlik Sistemleri denildiğinde akla gelen ilk şey, yolcuların yaralanmalarını önlemeye veya yaralanma tehlikelerini mümkün olduğunca azaltmaya yarayan tüm yapısal önlemlerdir.

Bu tanımlama özellikle çarpışma davranışlarıyla ilgilidir ve bireysel koruma yanı sıra, yolu kullanan diğer kişilerin korumasını da kapsamaktadır (ortak koruma).

Günümüz araçlarının en önemli pasif korumaları arasında emniyet kemerleri ve hava yastıkları yanında artık deformasyona karşı yüksek dirençli yolcu bölmeleri ve ön ile arka kısımlarda deformasyon bölgeleri yer alır. Bu korumalar, darbe enerjisinin büyük bir kısmını emerek ek güvenlik sağlar. Sahip oldukları Aktif ve Pasif Güvenlik Sistemleri ile birlikte tüm Volkswagen modelleri kapsamlı bir koruma sunar.

 

 

 

Premium Lastik Basınç Sistemi

Premium lastik basınç sistemi, sürücüye hem sürüşten önce hem de sürüş sırasında mevcut lastik basınçları hakkında bilgi verir.

Bu amaç doğrultusunda her bir tekerleğin (stepne dahil) içerisine basınç sensörleri entegre edilmiştir. Basınç sensörleri sinyalleri arka bölge bulunan bir kontrol ünitesine göndererek veri sağlar. Bu veriler lastiğin basıncı ve sıcaklığı hakkında sürücüye bilgi verir.Lastik basıncının düşük olması ya da basınçta ani bir düşüş saptanması durumunda sürücü optik ve/veya sesli bir sinyal ile uyarılır.

Her bir lastiğin ayrı olarak basınçlarının yakından takip edilmesini sağlayan bu sistem sürücüye büyük destek ve yardım sunar. Kontrolün sunduğu süreklilik sayesinde yüksek güvenlik sağlanır. Tekerlek basınçlarının optimum seviyede tutulması sonucunda lastiklerin kullanım ömrü uzar ve yakıt tüketimi düşürülür.

Hatırlatma: Lastik basıncı izleme sistemi, sürücünün şahsen gerçekleştirmesi gereken kontrollerin yerini tutamaz.

 

 

 

Premium Mobil Telefon Hazırlığı

Cep telefonunuzu güvenli bir şekilde araç içerisinde kullanmanızı sağlar. Cep telefonu bağlantısını otomatik olarak araç içerisinde yer alan Bluetooth teknolojisi üzerinden yapılandıran sistem, aracın anten yapısıyla sağlanan doğrudan bağlantı sayesinde kritik kapsama alanlarında da optimum veri alışverişi sağlar.

Sistem, yeni "Bluetooth Dial-Up-Networking" fonksiyonu sayesinde dizüstü bilgisayarın ya da tabletlerin internete bağlanmaları için telsiz modem olarak da kullanılabilir. Sistemde yer alan dijital ses işlemcisi, entegre mikrofon ve araç hoparlörleri ile birlikte “hands-free” konuşma sağlar ve mükemmel bir iletişim kalitesi sunar. Çok fonksiyonlu direksiyon ve dokunmatik ekran üzerinden kumanda edilebilen sistem, telefon görüşmeleri esnasında radyo fonksiyonunu otomatik olarak sessiz moda geçirir.

 

 

Proaktif Yolcu Koruma Sistemi

Volkswagen Proaktif Yolcu Koruma Sistemi

Proaktif Yolcu Koruma Sistemi, ESP sensörleri ve Front Assist çevre gözlem sistemi yardımıyla kaza potansiyeline sahip kritik durumları tespit eder.

Böyle bir durumun tespit edilmesi halinde sistem araç içerisinde bulunan tüm yolcuların güvenliğini sağlamak için aşağıda yer alan önlemlerini alır.

Ön koltukta bulunan emniyet kemerler gerdirilir ve sürücü ile ön yolcu pozisyonu korunur.

Açık olan camlar ve cam tavan belli bir aralığa kadar kapatılır.     

Güvenli koşullar yeniden sağlandıktan ve araç dinamik sağlamlığına ulaştıktan sonra ön koltuklarda bulunan emniyet kemerleri tekrar gevşetilir. Yan camlar ve cam tavan eski pozisyonlarına geri getirilir.

 

 

Progresif Direksiyon

Volkswagen Progresif Direksiyon

Progresif direksiyon, değişken direksiyon turuyla konforu arttırmaktadır.

Düşük hızlarda gerçekleştirilen dönüşlerde, örneğin bir sokağa girerken, direksiyon turunu azaltarak direksiyonun çok daha az çevrilmesini yeterli kılmaktadır.